Krásy Jižních Čech: Hrad Dobronice

Jednou z mých nejoblíbenějších zřícenin hradu jsou Dobronice. Už jen proto, že jsou v poklidné stejnojmenné vesničce a moc lidí na hrad nezavítá. Ale taky proto, že jsou na skále nad mojí oblíbenou řekou Lužnicí. Asi 200 metrů od hradu najdete dvě krásná místa. Lavičku u rybníka pod lípou na skále s krásnou vyhlídkou na Lužnici i hrad a kousek opodál místní kapli uprostřed luk, s lavičkou, stolem a božím místem na piknik. Mimochodem hradní věž je v provozu a dá se z ní rozhlédnout po okolí Lužnice.

Zříceninu hradu najdete teda v obci Dobronice, které leží zhruba 6 kilometrů od Bechyně. Počátky dobronického hradu sahají do 14. století, kdy byl v majetku vladyků z Dobronic, později pánů z Rožmberka.

V 16. století byl hrad Dobronice pozdně goticky přestavěn a od roku 1691 do 1727 se stal majetkem jezuitů, kteří ho užívali jako letní rezidenci. Po zrušení řádu hrad chátral a postupem času se měnil ve zříceninu. Dominantou hradu je již z dálky patrný okrouhlý bergfrit, útočištná věž, poskytující obráncům hradu v případě potřeby poslední útočiště. Do současnosti se dochovaly také pozůstatky hradního paláce ze 14. století, kaple a obytných budov.

Aby se hrad udržel zachovalý, protože je momentálně ve špatném stavu, je na hrad vstupné sto korun. Je to sice moc, ale stojí to za to. Pokud se na hradu v Dobronicích někdy stavíte, tak vám doporučím podívat se i do krásného města Bechyně a nebo na řetězový most, který je od Dobronic také kousek, ve Stálci. A o něm jsem psal TADY.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *