Krásy Jižních Čech: Holašovické Stonehenge

Malebná jihočeská vesnička Holašovice je známá svým zachovalým selským Barokem, které je v této vesnici na domech zachováno. Proto je vesnice zapsána i v seznamu památek Unesco. Vesnice ale nabízí i další turistickou atrakci. A tou jsou Holašovické menhiry.

Vesničku Holašovice najdete nedaleko Českých Budějovic. Pokud se tam někdy vydáte, tak vás jistě vesnice okouzlí. Na kraji vsi se nachází megalitický kruh z obřích kamenů, který vytvořil místní stavbař Václav Jílek. Všechny kameny pocházejí z okolí do 15 kilometrů od Holašovic. Patří k této krajině a mají její energii. Soustava 25 žulových kamenů vytvořila novou energii, synergicky zesílenou. Prvky v kruhu o průměru 30 metrů na sebe vzájemně působí. Nejvhodnější k meditaci je kamenný obr o hmotnosti 19 tun stojící samostatně nedaleko kruhu.

Pro Holašovický útvar zvaný kromlech, což je okrouhlé seskupení jednotlivých vztyčených kamenů čili menhirů, se vžil název jihočeské Stonehenge. Není to ovšem jediné Stonehenge, které se na jihu Čech nachází. O tom méně známém, které se nachází na posvátném místě, vám napíšu zase někdy příště.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *