Článek: Jaké byly Vánoce v devadesátkách?

Vánoce jsou pro děti takovým pomyslným vrcholem roku. Je ale spousta věcí, které se od dob, kdy se u nás Vánoce začaly slavit, změnilo. V tomhle článku vám ale chci přiblížit Vánoce devadesátých let. Doba tolik opěvovaná, ne příliž dávná a přitom tak vzdálená.

 

Pohlednice

Píšete ještě někdo v dnešní době pohledy? Tahle tradice u nás byla hodně dlouho zakořeněná a u starších generací stále možná je. Loňské Vánoce s Honzíkem měli dokonce logo připomínající pohlednici. Každopádně si moc dobře vzpomínám, jak se vždy pár dní před Vánocemi plnila poštovní schránka pohlednicemi od všech příbuzných a to i od těch nejvzdálenějších. Na pohlednicích se tehdy objevovaly motivy Vánočního zátiší, nebo tolik oblíbené Ladovy kresby. Objevovali se ale také pohlednice s panenkami, ze kterých se dělaly celé sbírky. A někdy se ve schránce místo pohlednice, objevila i přáníčka, která po otevření hrála Vánoční koledu.

 

Stromeček

V devadesátkách se rozmohla vlna umělých stromků. Tehdy umělý stromek spíš připomínal na zeleno obarvenou štětku na vymývání lahví. Taky to ovšem byla doba, kdy nikdo moc neřešil nejnovější barevné trendy ozdob. Na stromek se věšely ozdoby skleněné, většinou děděné z generace na generaci, po celý rok někde pečlivě uschované. K takovým ozdobám se na stromek zavěsily i sladké bonbony z Vánočních kolekcí. Ty většinou dostávaly zaměstnanci podniků zdarma, jako dárek. A aby toho nebylo málo, tak se stromek zabalil do nejrůznějších řetězů, naházely se něj třásně a jako třešnička na dortu byla barevná světýlka. Vše bylo sice tak přehnaně barevné a kýčovité, ale jako děti jsme to všichni milovaly.

V některých rodinách se ovšem vsázelo na ručně dělané ozdoby. A to třeba ze slámy, nebo šustí. Takové stromky připomínaly naše tradiční lidové umění. Co si ale budeme povídat, všichni jsme v dětství milovaly Vánoce pořádně barevné a blýskavé.

 

Svíčky

Svíčky patří neodmyslitelně k Vánocům i dnes, dřív se svíčky dávaly dokonce i na stromeček, než je nahradila elektrická světélka. Jako děti jsme ale jistě všichni milovaly i andělské zvonění. Kovový svícen na čtyři svíčky s vánočním stromečkem uprostřed… Jak sloupalo teplo od svíček, nad stromkem se roztočily kovové plíšky a ty krásně cinkaly. Mimochodem tenhle stromeček se u nás doma stále drží a miluju ho.

 

Dárky

Pod stromečkem většinou děti nacházely všichni stejné věci. Ovšem tak je tomu i nejspíš dnes. Ještě před revolucí holčičky nejčastěji nacházely gumové panenky, které v mnohých domácnostech přežívají dodnes (kupříkladu u nás) a chlapci nacházeli stavebnice, nebo platovou Tatru, která je oblíbená ještě dnes.

Pod žádným stromkem nesměly chybět ani oblíbené hry. Většinou jsme je znaly ze školky. Mimochodem tu mozaikovou stavebnici jsem miloval.

 

Vánoční pohádky

Jednu jistotu máme ovšem jistou. A tou jsou pohádky, které milujeme všichni a které na našich televizních obrazovkách stále přetrvávají. Nejvánočnější pohádku ze všech, Tři oříšky pro Popelku, zatím ještě nikdo ničím lepším nenahradil. Tehdy se na ní ovšem spousta rodin dívala ještě na černobílých televizích, někteří dokonce i na barevných.

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *