Článek: Jak se slaví Vánoce v jiných zemích světa?

Ježíšek. To je ten nikdy neviděný a přesto tak štědrý človíček, který nám v Čechách nosí dárky. Nebo alespoň dětem, které na Ježíška ještě věří. Jak je to ale v jiných zemích světa? A jak Vánoce vypadají? To jsem vám sepsal do dnešního článku.

 

Anglie a Amerika

Vzduchem letí obrovské sáně. Uhánějí k lidem a táhne je osm sobů. Sáně řídí veliký muž s dlouhým bílým plnovousem oblečen do červeného obleku. Jmenuje se Santa Claus (v Anglii také Father Christmas) a naděluje dárky dětem v Anglii a Americe. Na saních léta nad střechami domů a komínem hází dárky domů. To se děje na štědrý večer. Druhý den ráno na první svátek Vánoční, se děti radují z dárků a následuje velká oslava a hostina. Na hostinu bývají pozváni i příbuzní a přátelé. V Anglii je zvykem jíst krocana a vyhlášený švestkový puding.

 

Francie

Ve Francii je zvykem stavět na štědrý den jesličky s malými hliněnými figurkami. U svátečního stolu se také podává zcela zvláštní zákusek, jakási kremrole ve tvaru polena, či kmene stromu. Toto Vánoční polínko je připomínkou prastarého zvyku, kdy se do krbu vložil veliký špalek a ten musel hořet od počátku Vánoc, až do svátku Tří králů. Dárky děti dostávají také až ráno. V noci obchází domy Pere Noel, který dárky roznáší.

 

Itálie

Stejně jako ve Francii, stojí v místnosti jesličky. Ty se snaží mít každá rodina hezčí, než ostatní rodiny. Hlavní Vánoční jídlo bývá podáváno obvykle před půlnoční mší a potom ještě příštího dne. Na hostině nesmí chybět Italský Vánoční koláč. Na dárky si ovšem Italové musejí počkat o něco déle. Nadílka totiž bývá až 6.ledna. Dárky v Itálii roznáší čarodějnice La Befana, která na koštěti létá nad domy a obdobně, jako v Americe Santa, hazí dárky domů komínem. Ti co nebyli hodní, dostávají kousky uhlí.

 

Švédsko

Ve Švédsku se považuje za významný svátek už 13.prosinec. To je den svaté Lucie, dárkyně světla. Časně ráno se děvčata oblékají do bílých šatů a na hlavu si nasadí věnec se světly. Takto obléknuté pak nesou celé rodině do postele kávu a pečivo.

 

Skandinávie

Na Štědrý den tu bývá veselo. Celá rodina se raduje, zpívá a tančí kolem Vánočního stromku. Stejně jako u nás jim potom Ježíšek donese dárky. Za dveře ještě dávají kaši pro skřítky, kteří přinášejí do domu radost po celý rok.

 

Holandsko 

Tam je toužebně očekávaným dnem už 6.prosinec, svátek svatého Mikuláše, který v Holandsku přináší také dárky. Dárky hází komínem do domů v noci z 5. na 6.prosince.

 

Rusko, Balkán a Polsko

Tam dětem nosí dárky děda Mráz. Dědu Mráze však znají děti i třeba v Rumunsku, Bulharsku a Polsku. V Polsku je pak rozšířen jeden neobyčejný zvyk. Tam se všichni pouštějí do jídla až tehdy, kdy je každému nabídnuta tenká oplatka. Do té jsou vyryty obrázky Marie, Josefa a jezulátka. Z placičky si pak každý přítomný ulomí a kousek sní.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *