Krásy Jižních Čech: Prachatice

Je to týden, co jsem se vypravil do Prachatic. Malého a přesto krásného jihočeského města v podhůří Šumavy. Jak už jsem zmínil na svém Instagramu, tak jsou Prachatice město s krásným historickým centrem, se spoustou zachovalé architektury a s krásnými zákoutími. Co v Prachaticích podle mě chybí, jsou nějaké podniky, které by do města přilákali mladé lidi. Město působí i ve všední den tak trochu mrtvě. V tomto článku bych chtěl vypíchnout některé zajímavé stavby, které mě zaujaly a podíváme se trochu na historii města.

Prachatice vznikly jako trhová osada v 11.století.  Koncem 15. století to bylo vzkvétající město, ve kterém už od vrcholného středověku žili převážně čeští Němci. Největší rozmach nastal v průběhu 16. století, kdy vznikla stará radnice a bylo dokončeno městské opevnění. V letech 1505-1513 byl přestavěn původní raně gotický kostel sv. Jakuba ze 14. století v pozdně gotickém stylu, jež je dodnes dominantou města. Koncem 16. století měl v Prachaticích své alchymistické dílny Vilém z Rožmberka, k jehož rozsáhlé doméně město patřilo. Ve městě tehdy vznikla řada výstavných renesančních domů na hlavním Velkém náměstí.

Převratnou změnou ve vývoji města bylo zavedení železnice roce 1893, které umožnilo rozvoj průmyslu a modernizaci města, stavbu škol, nemocnic a dalších objektů nezbytných pro moderní sídlo.

S Prachaticemi jsou také spojena jména spousty umělců, malířů, sochařů i alchymistů. O Prachaticích je také známo, že zde bydlel Mistr Jan Hus, po němž je pojmenována Husova ulice nedaleko náměstí. A Samozřejmě je o Prachaticích známo a spojováno jméno Jana Žižky, jež Prachatice dobýval a dokonce několikrát dobyl.

 

Kostel sv. Jakuba

Stavba kostela započala pravděpodobně v polovině 14. století. Nedokončenou stavbu využívali Husité, když město na roku 1420 dobyli. K dostavbě kostela pak údajně došlo v letech 1468 – 1500. Roku 1507 byl kostel poškozen požárem. Opravy tedy pokračovali do roku 1513, kdy byla postavena i jižní věž. Severní věž, která byla naplánována, nikdy dokončena nebyla. Konečnou podobu získal kostel v 19. století, kdy byla věž po požáru v roce 1832 přestavěna do podoby minaretu.

 

Dolní brána

Ze dvou bran, které umožňovaly vstup do města, se zachovala pouze Dolní brána, zvaná též Písecká. Na fasádě brány je obraz Rožmberského jezdce, pana Viléma z Rožmberka, za nějž město dosáhlo největšího rozkvětu. Dnes je v bráně umístěna městská galerie.

 

 

 

Budova staré radnice

Stará radnice je renesanční budova v Prachaticích. Stojí na Velkém náměstí č.p. 1 v Městské památkové rezervaci Prachatice. Vznikla přestavbou staršího sídla úřadu v letech 1570–1571. Od roku 1958 je zapsána v seznamu kulturních památek. První radnice stála v Prachaticích na počátku 16. století, první písemná zmínka o ní pochází z roku 1529. Nacházela se na Velkém náměstí, mezi domy Jakuba Lauta a Havla Kerna. Kvůli nárůstu počtu obyvatel a rozšíření městské samosprávy se však již v druhé polovině 16. století ukázala tehdejší budova jako nedostatečná. Budova staré radnice má nádhernou zachovalou fasádu, plnou fresek.

 

Nová radnice

Nová radnice byla zbudována v letech 1902 – 1903. Její plány vypracoval Vídeňský architekt Antonín Schurda a sochařskou výzdobu provedl akademický sochař Jiří Leisek, taktéž z Vídně. Pod hlavní římsou radnice jsou vyobrazeny lidské činnosti, či povolání: věda, řemeslo, duchovenstvo, spravedlnost, braná moc, zemědělství a umění.

 

 

Heydlův dům
Městská škola, do které chodil Mistr Jan Hus

 

 

 

 

 

 

O Prachaticích by se toho dalo napsat ještě spousty. Zejména o historické zástavbě města a historii samotné. Pokud se chcete o Prachaticích dozvědět více, tak vám doporučuji je navštívit. Jistě vás nadchnou.

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *