Článek: Jihočeský nářečí
Protože pocházím z jižních Čech a už několikrát v životě se mi stalo, že né vždycky mi každej rozuměl, tak jsem se rozhodl napsat článek, kde jsem vám vypsal nejvíc typická slova pro Jihočechy.
Koncovka -OVO
Pro Jihočechy je tak trochu typický, že „špatně“ skloňují. A to tak, že rádi používají koncovku -ovo. Například: Honzovo blog, Tomášovo oběd, …
Budějce
Kdo pochází z jižních Čech, nebo přímo z Českých Budějovic, tak neřekne slovo Budějce jinak.
Hapina
Tohle slovo je spíš vysloveně slovo Budějčáků. Pokud znáte takový ty starý menší kola, jako je třeba skládačka, tak to přesně je Hapina.
Šorna
Jistě víte, jak vypadá hrablo na sníh. Tak přesně tomu se v Budějcích říká šorna.
Šajzka
Řekl bych, že tohle slovo se celkem rozšířilo i do jiných koutů republiky. Podle Jihočechů je šajzka dámská podprsenka.
Cmunda
Cmunda se hodně používá v okolí Kaplice (nedaleko Českých Budějovic), podle které se tak jmenuje i vyhlášený pokrm Cmunda po Kaplicku. Což je tedy bramborák.
Pikador
Slovo Pikador je opravdu jihočeská rarita. Pokud si v Budějcích budete chtít dát párek v rohlíku, tak si vlastně pochutnáte na jihočeském pikadoru.
Rožni
Pokud vám na jihu Čech někdo přikáže, aby jste rožli, tak po vás vlastně chce, aby jste rozsvítili světlo.
Krajkovice
Tohle slovo není známé úplně všude po jihu Čech, ale pouze v některých částech. Krajkovice je bramborová buchta. Mimochodem jsem na ní psal na blog i recept, který najdete TADY.
Šusterka / šustka
Šustka je název pro škubánky. Tohle slovo se opět nepoužívá všude na jihu. Mimochodem, to že se škubánkům říká škubánky, jsem sám zjistil až v páté třídě základní školy, kdy jsem začal chodit na obědy. Do té doby, jsem slovo škubánky nikdy neslyšel.
Šmórum
Abych pravdu řekl, tak o tomhle slovu si taky nejsem jistý, zda se používá všude po celých jižních Čechách. Šmórum je pokrm ze žloutků, cukru a mouky. Udělá se řídké těsto, které se vylije na horkou pánev. Těsto na pánvi stále mícháme, dokud se neutvoří hrudky a mírně se neopečou. Tenhle pokrm se nejčastěji jí s kompotem. Třeba se třešněmi, nebo švestkami.
Díky, dozvěděl jsem se plno nových věcí 🙂
Jinak to poslední jídlo Šmórum bude nejspíš z německého (rakouského) Kaiserschmarrn, nebo-li Císařského trhance. Ten recept by tomu odpovídal…