Článek: Moje pokojovky 6.část

Po dlouhé zimní odmlce je čas se zase věnovat kytkám. Jaro je za dveřmi a to znamená konec vegetačního klidu, takže se zase můžeme pustit do přesazování, zastřihování a úpravy pokojovek. I v tomto článku najdete výběr čtyř pokojovek, s popisem, jak se o ně starat.

 

1.Vánoční hvězda (Pryšec nádherný)

Vánoční hvězdy mají v našich domácnostech většinou krátkou působnost. A to proto, že si ji přineseme před Vánocemi z obchodu nádherně vykvetlou a po Vánocích nám ve většině případech začne opadávat. A to z důvodu teplotního šoku. A pokud se jí rozhodneme pěstovat dál, tak se nám málokdy povede, aby zčervenala. Hvězda na fotce, je zachráněná rostlinka z loňských Vánoc. Pokud se ji rozhodnete také zachránit, je dobré ji přesadit, zastřihnout a zbavit jí starých listů. Vánoční hvězda je rostlina krátkého dne. Pokud bychom chtěli, aby nám červeně vykvetla i další Vánoce, museli bychom jí zastiňovat. Hvězda se do červena zbarvuje pokud jí dopřejeme maximálně deset hodin světla. Delší množství světla brzdí tvorbu květů a povzbuzuje růst listů.

Jak se o Vánoční hvězdu starat?

Hvězda potřebuje hodně světla, avšak ne přímé oslunění. V zimě když kvete, jí stačí asi 18 stupňů, jinak dobře snáší pokojové teploty. Zálivka Vánoční hvězdy je od května do listopadu hojná. Dokonce jí můžeme i občas mírně rosit. V zimně, když kvete zálivku omezíme, avšak substrát by měl být pořád mírně vlhký. Rozmnožování hvězdy je mnohdy obtížné. Množíme jí pomocí řízků, které necháme zhruba den zaschnout a pak je dáme do vody, nebo neustále vlhké země, kde zakoření.

 

2. Aporokaktus

Tenhle mrňavej kaktus na fotce, byl zachráněný po několikaletém nezalévání, kdy žil ve sklepě, pouze z vlhkosti vzduchu. Takhle přežíval pět let. Takřka přes noc zapustil kořínky, změnil barvu ze šedé na zelenou a vybojoval si svůj život. Aporokaktus není nijak náročný na pěstování. Daří se mu dobře na okenním parapetu v přítomnosti jiných rostlinek. Tento kaktus je zvláštní tím, že své stonky má převislé a dlouhé až jeden metr.

Jak se o Aporokaktus starat?

Základní podmínkou je zajistit kaktusu vegetační klid. Stejně tomu tak je u většiny jiných kaktusů. Vegetační klid by měl mít od října do února. Měli bychom ho přesunout na chladnější místo 13-15 stupňů a přestat ho zalévat. Většinou ale kaktusům stačí umístit je na chladnější okno a nezalévat je. Stejně jako u jiných kaktusů, je zálivka přiměřená. Mezi zaléváním, by měl substrát vždy vyschnout. Rostlinu moc nepřesazujeme, až po několika letech. Dovolíme jí pořádně se rozrůst. Přesazování kaktusu je nejednoduší pomocí řízků, kdy řeznou plochu osušíme a zapíchneme do substrátu. Nebo ji necháme alespoň jeden den zaschnout a můžeme ho položit do vody. Nejlépe na víčko od zavařeniny s minimálním množství vody.

 

3. Kalisie

První letošní řízky jsou ze špatně pěstované rostlinky. Kalisie patří do čeledi křižatkovitých stejně jako Voděnka. O té jsem psal v jednom v předchozích článcích pokojovek. Kalisie tedy dobře a rychle roste. Mateřská rostlina vypouští převislé a plazivé výhony, které jsou obsypané drobnými listy, které se rychle rozrůstají a překryjí celý květináč.

Jak se o Kalisii starat? 

Kalisie má ráda rozptýlené světlo. Dobře roste při pokojové teplotě. Potřebuje často rosit. Na slunci se její listy zbarvují do fialova, naopak méně světla způsobuje vytahování výhonů. Proto nejlépe volíme světlo rozptýlené, či okno na východní stranu. Substrát u rostliny musí být stále vlhky. Proschnutí kořenového balu způsobuje, že Kalisii zasychají listy i výhony. Rozmnožování kalisie je lehké. A to pomocí řízků, které odebíráme nejlépe na jaře. Snadno a rychle řízky zakoření ve vodě, nebo vlhké zemi.

 

4. Šplhavník (Potos)

Tahle efektivní rostlina patří k oblíbeným u všech nenáročných pěstitelů. A to nejen proto, že roste rychle. Šplhavník pochází z Indonéských ostrovů, kde roste jako liána a obtáčí se kolem celých stromů. V domácích podmínkách se pěstuje v závěsných květináčích, nebo se obtáčí kolem podpěr. Hodně pěstitelů jí nechává se plazit po garnýžích na oknech. Šplhavník dobře roste, jak v zemi, tak i ve vodě.

Jak se o Šplhavník starat?

Šphavník má rád světlé, až polostinné stanoviště. Dobře roste při pokojové teplotě, avšak má rád vysokou vlhkost vzduchu, takže je dobré ho často rosit. Zálivka je u rostliny přiměřená. Substrát by měl být stále mírně vlhký. Pokud se ovšem rozhodneme pěstovat rostlinu v zemi a ne ve vodě, tak nemá ráda stojící vodu v misce. Rozmnožování Šplhavníku je jednoduché. A to pomocí řízků, neboli stonků alespoň se třemi listy. Nejlépe však vezmeme celý výhon a umístíme ho do vody.

 

A to je z dalšího článku o pokojovkách všechno. Doufám, že jste se zase něco víc dozvěděli o svých rostlinkách. Pokud vám nějaký článek o pokojovkách uniknul, tak se nezapomeňte podívat do rubriky Pokojovky.

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *