Článek: Jak na Instagram

Už dlouho jsem přemýšlel, že sepíšu tento článek. Jasně, píše ho spousta blogerů, ale spousta z nich vám ukazuje placené aplikace, nebo předražené presety do lightroomu. Jak ale zbytečně neutrácet a přitom si hezky upravit fotky na Instagram, vám řekne málokdo. A nejen s úpravou fotek, bych vám chtěl poradit.

Když se podíváte na můj Instagram, tak zjistíte, že si zrovna hlavu s úpravou fotek nelámu. Nesnažím se mít ani nejlepší fotky. Nutno říct, že Instagram jako takový, byl založen a vymyšlen pro postování obyčejných fotek „z mobilu“. Když se dnes podíváme na Instagram, vidíme krásné, retušované a stylizované fotky, kterém mě ovšem s prominutím nebaví. Dokonce mě i u mnoha lidí štvou. I s „obyčejnými“ fotkami z mobilu, si lze pohrát.

 

#HASTAG

Jedna z nejdůležitějších věcí nejen na Instagramu je hastag. Pokud chcete, aby vaše fotky sklidily více lajků, váš profil byl navštěvovanější, nebo aby jste dosáhli více odběratelů, je třeba pod fotky vkládat Hastagy. U fotek volte vždy jen Hastagy, které s fotkou, případně s vaším profilem souvisejí. Dobré je také projít si hastagy a okouknout, kolik fotek je pod daným hastagem. Nejlepší je používat hastagy pod kterými je méně jak deset tisíc fotek. Máte jistotu, že se vaše fotka neztratí mezi ostatními tak rychle a že se třeba dostane do hlavních příspěvků, kde jí ostatní uživatelé mohou vidět i klidně několik měsíců. Hatagy je dobré používat i do Istastories, kde je lze šikovně schovat jakoby mimo displej.

 

LOKACE / MÍSTO

U fotek je dobré požívat i místo. Jakmile označíte místo fotky, daná fotografie se zobrazí na mapě fotek, kterou spousta uživatelů navštěvuje a lehko vás tak díky tomu objeví. Opět jsou výhodné místa s menší mírou označování, jako jsou třeba menší města, restaurace, kavárny, obchody, turistická místa. Je jasné, že když označíte místo Praha, že se vaše fotka ztratí mezi tisíci dalšími. To samé platí u Instastories, kde se místo vyplatí označit. I to můžete šikovně schovat, aby nerušilo například fotku, kterou do stories nahrajete. A to tak, že to jakoby vyšoupnete mimo displej.

 

FOTKY

  • Instagram (zdarma): Ano, přesně ten je podle mě nejvhodnější pro úpravu fotek. Má všechny základní funkce, které k úpravě potřebujete. Jako třeba jas, kontrast, stíny, sytost, atd. Jeden z tipů, jak mít hezké fotky je nepostovat fotky tmavé. Nejlépe na lidské oko působí fotky světlé. Nesnažte se rozmazávat pozadí. Nikdy se vám to nevede tak, aby to vypadalo, jako profesionální fotka a působí to blbě. Pokud nemusíte, nepoužívejet filtry. Nejlepší fotky vznikají na denním světle. Pokud si chcete pomoct filtrem, použijte třeba filtr Valencia, který působí opět nejlépe na lidské oko. Filtry je také dobré ubírat. Když upravujete fotku a zvolíte filtr, automaticky vám naskočí 100%. Když na vybraný filtr klepnete znovu, můžete ubrat je sytost. Zbytek fotky je dobré doladit pomocí jasu a stínu.

 

  • Snapseed (zdarma): Tuhle aplikaci používám sice málokdy, ale mám jí hodně rád. Aplikace nemá nejlepší filtry. Aplikace ale zvládá jednoduché retuše a úpravy pouze částí fotek. Jistě se vám někdy stalo, že jste vyfotili pěknou fotku, ale měli jste tmavý obličej. V téhle aplikaci lze zesvětli pouze samotný obličej. A jak jsem již zmínil, zvládá i jednoduché retuše. Jde vyretušovat jak nedostatek na vašem obličeji, tak třeba i človíček, který vám vlezl do záběru. Zprvu jsem si s aplikací musel hodně krát pohrát, než jsem se jí naučil používat. Když se to naučíte, tak máte vyhráno a nepotřebujete ani photoshop.

 

KOLÁŽE

  • Layout  (zdarma): Jedna z věcí, kterou lidské oko špatně rozeznává a uživatel Istagramu takovou fotku většinou přeskočí, je koláž. Pokud ale fotky umíte dobře do koláže poskládat, co se například týče barevnosti fotek, tak doporučuji aplikaci Layout, která je přímo od Instagramu. Můžete v ní poskládat několik fotek k sobě. A aplikace zaplať pánbůh nemá žádné šílené „zdobné“ rámečky.

 

VIDEA

  • InShot (zdarma): Pokud si chcete pohrát se svými krátkými videi a náledně je použít do Instastories, doporučuji tuto apku. V aplikaci si můžete vybrat z různých základních rozměrů, použít filtry, přidat hudbu, text, video zrychlit i různě otáčet.

 

A to je ze všech základních tipů ohledně Instagramu všechno. Dejte mi vědět jaké třeba používáte aplikace vy. Na tohle téma bych mohl psát pořád dokola, takže možná někdy příště vám dám další rady.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *