Článek: Moje Pokojovky 4.část

A už zase ty kytky. Od posledního článku mi doma přibylo zase několik nových rostlinek, takže to vypadá, že tahle série o pokojovkách bude nekonečná. Všechny předchozí články najdete v rubrice Pokojovky. Seznam rubrik najdete v postranním panelu vpravo. Taky mám překvápko pro všechny milovníky pokojovek. Založil jsem nový Instagramový profil, který věnuji pouze pokojovkám. Najdete ho kliknutím ZDE. Tak a teď si jdeme představit další čtveřici z mých pokojových rostlin.

 

1. Begonie Voskovka

Mnoho lidí má tuhle voskovku zafixovanou jako hřbitovní květinu. Taky jí mnozí vysazují na své skalky, jako jednoletku. Já jí ovšem pěstuji doma, coby pokojovku. A říkám jí kouzelná kytka. A to z toho důvodu, že mění barvy podle svého umístění. Ve stinném místě má tahle Begonie zelené listy a bílé květy s růžovým nádechem. Tu co vidíte na fotce, stála na slunném stanovišti a její listy jsou do červena a květy sytě růžové.

Jak se o Begonii Voskovku starat?

Tahle květinka není nikterak složitá na péči. Roste rychle.Snáší dobře polostín i slunce. Dobře se množí pomocí řízků umístěné do vody, kde za nedlouho pouští kořínky. Není náchylná na nepravidelnou zálivku. A jakmile vám doma vykvete, tak kvete takřka pořád. Nevýhodou je, že dělá nepořádek. Neustálým kvetením se rostlina stále vytahuje a ztrácí tak na své kráse. Zhruba jednou za rok je třeba rostlinku olámat, popřípadně přesadit a nechat jí znovu obrůst.

 

2. Aglaonema / Silver Queen

Tak tuhle královnu, jak říká název, miluju. Na fotce vidíte spíš už takovou babičku, protože jí mám už spoustu let. Za několik let, co jí mám, vytvořila vysoký stonek na kterém roste listoví. Většinou jí můžete vidět spíš jako rostoucí trs listů.

Jak se o Silver Queen starat?

Péče o tuhle rostlinku není nikterak složitá. Nemá ráda přímé slunce. Na slunci jí listy okamžitě začnou blednout a usychat.  Nevadí jí polostín. Dokonce můžu z vlastní zkušenosti tvrdit, že jí vyhovuje místo v tmavším rohu. Krásně vyniká mezi ostatními rostlinami. Rostlinu zaléváme mírně. Mezi zálivkami by měla zem mírně proschnout. Má ráda vlhký vzduch a snáší dobře vysoké pokojové teploty. Taky jí můžeme občas rosit. Množení je jednoduché. Na rostlině se objevují odnože, které odebereme a vložíme do vody, kde nám zakoření.

 

3. Klívie

Za mě jedna z nejkrásnějších kvetoucích pokojovek. Ovšem na její květ si budete muset počkat. První květ se objeví většinou až na tříleté rostlině. (na fotce) Já u té svojí čekal pět let.

Jak se o Klivii starat?

Pozor! Tato nádherná rostlina, nesnáší přemisťování. Dokonce jí vadí i otáčení květináče. Může se tak stát, že vám pak nevykvete. Pro Klivii zvolte klidně menší nádobu na pěstování. Má ráda, když má květináč zaplněný kořeny. Když se nevysiluje zarůstáním kořeny, rychleji vykvete. Nevadí ani když kořeny lehce koukají nad zem. Čím méně Klivii přesazujeme, tím je to pro ní lepší. Zálivku volte takovou, aby zem úplně nevyschla. V zimě jí dopřejte hodně odpočinku, aby načerpala sílu na květ. Kvete od konce zimního období a květy vydrží zhruba čtrnáct dní. Po odkvětu stonky uřízněte, aby se nevysilovala tvorbou semen. Množení je snažší mladými rostlinami, které vyrůstají kolem staré rostliny. Z vlastní zkušenosti mladé rostliny odebírejte buď až když mají alespoň pět listů, nebo dokonce až po prvním odkvětu.

 

4. Dracena

Určitě se nebudu mýlit, když řeknu, že tuhle rostlinu většina lidí zná. Většina ovšem tvrdí, že je to palma, ale pozor, Draceny mezi palmy vůbec nepatří. Patří totiž do čeledi Agáve. Draceny jsou v našich domácnostech velmi oblíbené a je jich opět několik druhů. Ty se o od sebe většinou liší velikostí a barvou a velikostí listů. Péče o ně není nijak zvlášť náročná.

Jak se o Dracenu starat? 

Dracena má ráda polostín a jako většina pokojovek nesnáší přímé slunce. Má ráda stálou pokojovou teplotu kolem 20 stupňů. Dracenu přesazujte zhruba jednou za dva roky. Volte o něco větší květináč. Nejlépe nižší, za to ale širší. Pro dracenu není až tak důležitá zálivka jako vlhkost vzduchu. Draceny s tužšími listy sice snesou krátkodobě i sucho, ale ostatní nikoliv.Takže pozor na přelévání, to nesnáší. Listy pak začnou žloutnout, nebo jí začne uhnívat stonek. Dracenu množíme pomocí řízků. Z kmínku uřízneme výhonek s listy, asi 10 centimetrů dlouhý a necháme ho ve vodě zakořenit.

 

Tak a je to zase všechno. Doufám, že se vám článek líbil. Pokud ano, tak ho nezapomeňte sdílet. Taky nezapomeňte mrknout na nový Instagram věnovaný pokojovkám. Najdete ho TADY. A já se zase budu někdy těšit u dalšího pokračování pokojovek.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *