Článek: Jak se starat o pokojové rostliny

V několika předchozích článcích jsem vám představil spoustu svých pokojových rostlin. Další články s pokojovými rostlinami, které pěstuji, připravuji. V článcích, které jste si mohli už přečíst, jsem vám například popsal, jak se o rostliny starat, jak je množit, nebo jaká místa jsou pro pěstování nejvhodnější. (Odkaz na jeden z článků TADY).  V tomto článku bych vám ale chtěl vypsat pár tipů, jak jednoduše docílit toho, aby se vašim pokojovkám vedlo lépe. Tenhle článek jsem sepsal na popud mojí kamarádky, které každá rostlina většinou dřív nebo později začne chcípat.

 

1. Pořiďte si větší množství rostlin

Pokud vám každá rostlinka, kterou si přinesete domů, začne po nějaké době vadnout, sesychat, nebo prostě a jednoduše chcípne, může to mít mnoho faktorů. Od zálivky, po špatné umístění rostliny. Všeobecně u pokojových rostlin ale platí, že mají rády společnost jiných rostlin. Je dobré si vyhradit jeden parapet, nebo police, které jsou v blízkosti, kam umístíme více květníků s rostlinami. Takže pokud máte doma jednu, nebo dvě malé ubohé rostlinky, které vám stále nerostou, pořiďte si další a uvidíte, že budou šťastné.

 

2. Nedávejte pokojové rostliny na okno, kam svítí sluníčko

Všeobecně pro pokojovky taky platí pravidlo (jsou ovšem i výjimky), že nemají rády přímé sluneční světlo. Rostlinám, které máme doma většinou stačí polostín. Když už by jste chtěli mít svoje pokojové rostliny na okně, tak zvolte okno umístěné na východní, nebo jižní stranu. Na okně ovšem dejte pozor, aby na rostliny nešel příliž horký vzduch od radiátorů, nebo topení.

 

3. Dávejte si pozor na hnojení rostlin

Abych pravdu řekl, tak nejsem moc zastánce hnojení pokojových rostlin. Pokojové rostliny pěstuji už řadu let a pěstuji jich opravdu mnoho a ještě se mi nestalo, že by mi nějaká pokojovka zahynula z důvodu nehnojení. Vlastně přemýšlím, zda mi vůbec nějaká pokojovka kdy zahynula 😀 Každopádně jsou věci, které svým rostlinám dopřávám. A to je, že si vždy vybírám kvalitní zeminu ke svým rostlinkám. Dávám pozor, aby neměli v květináči mnoho kořenového balu. To znamená, že rostlinka pak nemá dostatek země a tudíž nemá ani dostatek živin. Pokud je tedy rostlině už květináč malý, přesadím jí do většího, nebo si vypěstuji nové přírůstky. Všeobecně platí takové nepsané pravidlo, že by se pokojové rostliny měli přesazovat zhruba každé dva roky do nového substrátu, nebo i většího květníku.

Co se týče tedy samotných živin, tak ty rostlinám žádné navíc nepřidávám. Jediné co občas dělám, a bude to znít možná divně! Když si třeba oholím vousy, tak vezmu chuchvalec vousů, který zahrabu do květníku k rostlinám. To samé můžete udělat i se svými vyčesanými vlasy. Vlasy a vousy se totiž u rostlin pomalu rozkládají a do země jim uvolňují hlavně dusík, který jim prospívá. A to je jediné hnojivo, které svým pokojovkám, ve formě svých vousů, dopřávám.

 

4. Dávejte si pozor na přelití rostlin

Tak nějak ze svojí vlastní zkušenosti vím, že pokojové rostliny mnohem hůř nesou přelitý substrát, než když je zapomenete zalít. Samozřejmě teď sem neřadím kaktusy, ani žádné vodní rostliny. Já většinu takových těch klasických pokojovek, které má každý doma a nejsou nijak náročné na pěstování, zalévám jednou, maximálně dvakrát týdně. Pokud si nejste jistí a máte strach, aby jste rostliny nepřelili, strčte do země špičku prstu. Já preferuji u pokojovek lehce vlhkou zem. Taky se vám u některých rostlin jistě stalo, že jim zašli žloutnout, nebo hnědnout listy. Většinou je to způsobeno přeléváním rostlin, nebo nepravidelnou zálivkou. Pokud se vám stane, že rostlinu zapomenete dlouhou dobu zalít, je lepší jí dopřát menší dávku zalití, kterou budete opakovat v průběhu několika dní častěji, než jí zalít hodně najednou.

 

Doufám, že se vám tento článek líbil. Určitě by se dalo najít ještě hodně tipů na to, jak se starat o svoje pokojové rostliny. Zvolil jsem ale tyto čtyři, takové nejzákladnější body, se kterými si u svých rostlinek vystačíte a zavděčíte se jim.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *