Kam na výlet: Kostel svatého Mořice

V minulém článku na blogu jsem vám psal o Kroměříšské Květné zahradě. A protože jsem v Kroměříži strávil celý víkend a navštívil jsem více zajímavých míst tohoto městečka, tak vám ještě pár míst Kroměříže představím. V dnešním článku vám chci napsat něco málo o Kostelu sv. Mořice, který mi totálně učaroval. A ač nejsem věřící, tak kostely miluju. A tenhle určitě nesmíte při návštěvě města vynechat. Navíc kostel má normálně návštěvní hodiny, takže si kostel můžete krásně prohlédnout, což je většinou u Českých kostelů problém.

 

Kolegiátní kostel svatého Mořice (též chrám sv. Mořice) v Kroměříži je jedna z největších gotických staveb České republiky a jedna z jejích nejvýznamnějších gotických památek. Od roku 1973 je chráněn jako kulturní památka.

Chrám sv. Mořice se nachází na Stojanově náměstí v Kroměříži, západně od Velkého náměstí. Ze severu k němu přiléhá komplex Arcibiskupského gymnázia (napojený Mlýnskou branou na Arcibiskupský zámek; biskup tedy mohl chodit ze zámku do kostela „suchou nohou“). Nedaleko se nachází filiální barokní kostel svatého Jana Křtitele. Příslušný farní úřad sídlil dříve v kanovnickém domě na Stojanově náměstí, v posledních letech byl ale přemístěn do budovy proboštství v přilehlé farní zahradě. Před kostelem řadu let stával sloup se sochou svatého Jana Nepomuckého z roku 1704, který se po restaurování v roce 1998 vrátil k mostu přes řeku Moravu cca 100 metrů od své původní polohy.

Vybudoval jej olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku (stavba dokončena kolem roku 1265/1290), který při něm založil kolegiátní kapitulu se 6 kanovníky, proboštem a děkanem. V Českých zemích neobvyklé zasvěcení svatému Mořici zvolil biskup podle svého předchozího působiště, kostela sv. Mořice v Magdeburku, kde byl proboštem. Kostel prodělal v historii několik významných úprav. Jednalo se zejména o opravy a přestavby po husitských válkách a po třicetileté válce. Poslední velká přestavba proběhla za arcibiskupa Sommerau-Beckha v 19. století, během níž byl kostel opraven a byl obnoven jeho gotický vzhled. Na východní straně kostela se nachází kardinálův kenotaf. Podle vlastního přání odpočívá v křestní kapli. Kostel několikrát vyhořel a je proto sporné, jak velká část současné stavby je původní. Nad portálem je osazena litinová pamětní deska, která připomíná obnovu chrámu po velkém požáru v roce 1836.

Nuže, doufám že vás kostel alespoň podle fotek zaujmul a vypravíte se ho prozkoumat na vlastní oči. A mimochodem, v kostele je skvělej pan kastelán, který vám rád o kostelu něco povypráví a kostelem vás krásně provede. A navíc není třeba platit vstupné.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *