Krásy Jižních Čech: Zámek Bechyně

Když jsem tak přemýšlel nad novým článkem s tipem na výlet, tak mi cvrnklo, že jsem vám ještě nenapsal nic o zámku v Bechyni, který je samozřejmě známý. Jelikož jsem ale u Bechyně vyrostl, tak bych řekl, že jsem celkem ostuda, že jsem vám ještě nic nesepsal. Proto dnešní článek budu věnovat krásnému Bechyňskému zámku

Původně knížecí hradiště v Bechyni, zmiňované již v 9. století, stojí na nejjižnějším skalním výběžku nad soutokem říčky Smutná a řeky Lužnice. Z majetku pražských biskupů „pustou horu Bechyni“ získal před rokem 1268 král Přemysl Otakar II. a vybudoval zde kamenný hrad. Během vlády krále Jana Lucemburského bylo roku 1323 v předhradí založeno město obehnané hradbami. K mohutnému opevnění hradu došlo v 15. století.

Z nejstaršího sídla, přestavovaného zejména v roce 1477 a pak v letech 1510 až 1527, jsou dodnes dochovány části dvou podélných staveb, spojených příčným křídlem, které bylo v době renesance připojeno k nově vybudovanému tzv. Vokovu zámku. Čtvrté křídlo, ukončující jižní stranu nádvoří, bylo v roce 1791 strženo.

Po éře Švamberků, majitelů Bechyně od roku 1530, zde v letech 1569 až 1596 vládl Petr Vok z Rožmberka. Konala se zde jeho svatba (14. 2. 1580) s Kateřinou z Ludanic. Sňatkem Marie Terezie ze Šternberka roku 1715 s Janem Leopoldem hrabětem Paarem přechází Bechyně do majetku Paarů, kteří zde setrvali až do roku 1948, kdy zámek zkonfiskoval stát. Poté jej využívala ČAV. Po roce 1989 bylo panství v restituci navráceno. V současné době patří do majetku firmy Panství Bechyně SE/Herrschaft Bechyne SE, se sídlem ve Vaduz (Lichtenštejnsko).

Zámek, přilehlé nemovitosti a pozemky jsou od roku 1994 nepřetržitě opravovány. Do roku 2007 uskutečnila společnost Panství Bechyně rekonstrukce a opravy za více než 210 milionů korun.

Abych pravdu řekl, tak já snad z celého zámku miluji asi zámeckou zahradu, která není sice úplně zajímavá. Ale kromě toho, že například v zámecké sýpce, kterou v zahradě najdete, je krásná galerie, je ze zahrady také krásný pohled na Bechyňskou duhu, nebo klášter, o kterém vám také napíšu samostatný článek. Protože je Bechyně město keramiky, tak najdete za první bránou kavárničku, ve které si právě můžete zakoupit krásné keramické předměty. Nuže, doufám, že vás článek trochu zaujal a že se do Bechyně dojedete podívat. A nejen kvůli zámku, ale i kvůli celému krásnému městu. Já mám na Bechyni spoustu nádherných vzpomínek. A jeden takový tip, na zámek je za mě nejkrásnější pohled ze Zářečí (podzámčí u Lužnice).

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *