Článek: Výstava – Lubomír Typlt / Dancing Pentagon

Není to tak dávno, co v Alšově Jihočeské Galerii skončila výstava Ruské Avantgardy, kterou jsem si samozřejmě nenechal ujít. Avantgardu jsem si totálně zamiloval a myslím si, že mě dlouho jiná výstava nezaujme natolik, jako právě Ruská Avantgarda. I tak jsem ale do mojí oblíbené AJG zavítal znovu a tentokrát na výstavu Lubomíra Typlta, jehož díla jsou hodně známá a uznávána.

 

Typltova díla se vyznačují specifickou barevností a kontrastem. Celkově bych řekl, že Typlt tak nějak vybočuje všem rádoby akademickým pravidlům. Na svých plátnech rozvíjí osobitý mýtus o lidském jedinci, a to s gestickou malířskou živostí a spontánností. Lubomír Typlt od roku 1998 samostatně vystavuje v Čechách i v zahraničí.

A teď teda o samotné výstavě z mého pohledu. Samozřejmě jsem Typltovy obrazy znal, ale nikdy jsem je neviděl naživo, kdy jsem si tentokrát mohl prohlédnout zajímavé, až specifické nanášení barev. Mnohdy je na plátně pod barvami vidět i původní náčrtek tužkou, což nebývá zvykem. Pravdou ale je, že mě nikdy nijak zvlášť Typltova tvorba nenadchla a přesvědčil jsem se i naživo. Výstava je určitě zajímavá, ač bych na ní uvítal méně obrazů, neboť mě samotného opakující se motivy nudily a po pár obrazech jsem přestal výstavu takřka vnímat. I tak ale věřím, že si Lubomír Typlt zaslouží s výstavou pozornost a najde své obdivovatele.

Výstavu Dancing Pentagon můžete v jízdárně Hlubockého zámku zhlédnout do 2. 1. 2022.

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *