Článek: Alšova Jihočeská Galerie

Na mém Instagramu, i zde na blogu jste si jistě všimli, že poslední dobou trávím dost času v galeriích. A proč také ne? Sledovat a zkoumat umění je obohacující! Rozhodl jsem se napsat vám o „jedné“ z galerií článek. A doufám, že vás třeba vyzvu k tomu, aby jste si do nějaké galerie zašli. Tento článek budu věnovat mé oblíbené Alšově Jihočeské Galerii.

Alšovu JG jsem si oblíbil už na škole, kdy jsem umění studoval a propadl jsem mu. Tenkrát jsem se zúčastnil nějaké soutěže a můj portrét se tehdy dostal právě až do této krásné zámecké galerie. Alšova jihočeská galerie je uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje, které patří do pětice největších institucí svého druhu v České republice. V galerii, která je umístěna u zámku Hluboká, se představuje nabídka stálých expozicí gotického umění jižních Čech a nizozemského malířství 16.-18. stol.

Alšova jihočeská galerie zahájila svoji činnost 1. ledna 1953 v Českých Budějovicích jako krajská galerie. Po třech letech přesídlila do rekonstruované novogotické zámecké jízdárny na Hluboké. Za dobu své padesátileté existence uspořádala velké množství výstavních akcí, rozsáhlých přehlídek i malých putovních výstav, z nichž se některé neodmyslitelně zapsaly do historie českého umění, jeho prezentace i jeho chápání. Jednou z takových výstav byla například Ruská Avantgarda, které jsem věnoval samostatný článek. Výstava Avantgardy byla něco, co mě zasáhlo opravdu hluboko a dlouho jí budu mít živě v paměti.

Alšovu Jihočeskou galerii ovšem nenajdete pouze na Hluboké, ale najdete třeba pobočku i v českých Budějovicích a nebo třeba v mé milované Bechyni. Tam se galerie nově přestěhovala ze zámku do prostorů bývalého domu služeb. A musím říct, že to byl dle mého skvělý krok a Bechyňské Alšovce přeji jen a jen úspěch.

Nuže, doufám, že i vy si najdete svou oblíbenou galerii, stejně jako já a budete jí a jejím výstavám věnovat pozornost, protože to stojí za to. Věřte mi.

Zámecká jízdárna Hluboká nad Vltavou

373 41 Hluboká nad Vltavou 144

Wortnerův dům

U Černé věže 22, 370 01 České Budějovice

Mezinárodní muzeum keramiky

Novodvorská 301. 391 65 Bechyně

Sparta České Budějovice

Puklicova 1047/41. 370 03 České Budějovice

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *