Návody: Bojovka pro děti

Minulý víkend jsem se vrátil zpět do svých mladistvých let. Jako nejstarší z vnoučat jsem měl vždy na starost všechny ostatní děti z rodiny a dokonce i z vesnice, kde jsem vyrůstal. A všem těmhle smráďatům jsem často vymýšlel různou aktivitu a musím říct, že tenkrát jsem byl teda hodně kreativní a třeba s takovou bojovkou jsem si vždy dával opravdu záležet. Dnes vám na takovou bojovku dám návod, protože právě o víkendu jsem jednu lehkou a kratší bojovku pro pár dětí vymýšlel.

 

Rady a tipy:

 • Úkoly do bojovek nedávejte od sebe příliš daleko, ale ani ne blízko. Pokud je dáte daleko od sebe a děti půjdou ve skupinkách, hrozí riziko ztráty dětí. Když jsou úkoly od sebe blízko v dohledné vzdálenosti, tak mezi úkoly děti přebíhají a pak si s úkoly radí.
 • Vždy zhruba do půlky cesty připravte pro děti motivaci. Takovou motivací je třeba zavěšený bonbón na provázku pro každého.
 • Dětem důrazně vysvětlete, či vtlučte do hlavy, že cestou musejí posbírat všechny fáborky a propriety z bojovky, nebo nesplní úkol. Ušetří vám to kroky a práci při úklidu bojovky.
 • Bojovky nijak nebodujte a v cíli odměňte děti stejnou odměnou. Děti pak nemají špatný pocit z toho, že nesplnily bojovku na výbornou.

 

Jak bojovku připravit:

Není to nic složitého. Připravte si fáborky, nebo pruhy dobře viditelné látky, kterými budete značit cestu. Úkoly napište tiskacími písmeny na proužky papíru, které připevněte k fáborkům, nebo je navažte na provázky. Děti vybavte pitím, pár tužkama, batohem či taškou a protože dneska má snad každé dítě i chytrý telefon, tak je vybavte i jím. Hodí se jim k plnění jednoho úkolu.

 

Pro koho je bojovka určená:

Tuto bojovku jsem připravoval pro tři mladé slečny ve věku od 10 do 13 let. Určitě všechny tyto úkoly zvládnou i mladší děti. Bojovka dětem zabrala zhruba necelé dvě hodinky, což znamená, že máte dvě hodinky času pro sebe, kdy si můžete nalít víno a hodit nohy bezstarostně nahoru. K této bojovce jsem připravil i malé a jednoduché pracovní listy. Vždy jsem střídal jeden úkol na přemýšlení a následné zapsání do pracovního listu a jeden úkol manuální. Celá bojovka byla směřována do lesa.

 

Úkoly:

 1. Vaším prvním úkolem je uplést věneček z jakéhokoliv kvítí. Dejte si záležet, aby jste s věnečkem dorazily do cíle. Nezapomeňte, že u každého úkolu musíte posbírat fábory.
 2. V lese žije spousta zvířátek. Zkuste si vzpomenout na co nejvíce zvířátek žijících v lese a zapište je do svých pracovních listů. Neopisovat!
 3. V každém lese žijí skřítci, kteří se starají o les. Posbírejte větvičky, kůru, trávu, mech, kamínky, nebo cokoliv, co najdete a postavte skřítkům domečky. Své výtvory vyfoťte na telefon.
 4. V lese rostou dobroty, které chutnají i nám lidem. Popřemýšlejte, jaké plodiny v lese sbíráme a zapište je do svých pracovních listů.
 5. Každý ví, že odpadky do lesa nepatří. Pořádně se rozhlédněte kolem sebe a nejděte pet lahev, krabici od mléka a noviny. Tyto odpadky posbírejte do svých batohů a roztřiďte do odpadu.
 6. V lese roste spousta druhů listnatých i jehličnatých stromů. Vzpomeňte si na co nejvíce z nich a zapište je do svých pracovních listů.
 7. Vaším dalším úkolem je v lese najít a přinést do cíle: jednu šišku z borovice, jednu šišku ze smrku, malou větvičku smrku, kůru z jakéhokoliv stromu
 8. Kdyby jste byly zvíře žijící v lese, co by jste jedli? Vyberte si jedno zvíře, kterým by jste chtěli být, zapište jej do svých pracovních listů a k tomu napište, co by jste v lese jedli.
 9. Vaším posledním úkolem je na zadní stranu nakreslit cokoliv vás napadne, když se řekne slovo LES.

Doufám, že se vám tip na bojovku bude líbit a využijete jej. Samozřejmě jdou úkoly jakkoliv obměňovat, či je trochu třeba ztížit. A myslím, že pokud by jste se chtěli dětí zbavit na více jak dvě hoďky, tak vymyslíte pár dalších podobných úkolů, které děti trochu zaměstnají.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *