Lady Gaga: Born This Way (10)

Od alba The Fame Monster přeskočíme rovnou k albu Born This Way.

V březnu 2010 prozradila Gaga, že začíná pracovat na nové desce s tím, že už napsala většinu songů. Mezitím producent RedOne desku popsal jako svobodnou. Pár měsíců po prvním oznámení, prozradila Gaga, že písně na album už jsou všechny napsány: „Šlo to rychle. Pracovala jsem na tom měsíce a silně cítím, že pro tuto chvíli mám hotovo. Někteří umělci na to potřebují roky. Já ne. Píšu hudbu každý den.“ V září 2010 při udílení cen MTV během děkovné řeči za cenu v kategorii Videoklip roku oznámila název desky a zazpívala refrén singlu Born This Way.

1.ledna 2011 uveřejnila Gaga na twitteru datum vydání alba i prvního singlu. Prvním singlem, který vyšel, byl ,,Born This Way“. Původně měl singl vyjít 13. února, ale nakonec vyšel už 11. února.

Ihned po vydání se singl stal obrovským hitem. Do loňského léta také držel rekord, nejrychleji prodávaný song v historii iTunes, protože do tří hodin se dostal na první místo všech světových iTunes. Singlu se doposud prodalo přes 8,2 milionů kopií a tím se tak stal jedním z nejprodávanějších singlů všech dob. Bohužel také přišla i černá stránka, když byla Gaga obviněna Madonnou, že singl okopírovala od ní, protože je tam podoba v jejímu hitu ,,Express Yourself“. Lady Gaga to v rozhovoru pro NME Magazine komentovala takto: ,,Když tyhle dvě písničky dáte vedle sebe, jediná věc, která se vám může zdát podobná, je sled akordů. Ten sled je úplně stejný, jaký byl v pop music posledních 50 let. Jenom proto, že jsem první umělkyně po 25 letech, která se rozhodla, že to s ním dotáhne na první místa ve 40 rádiích, neznamená, že jsem to okopírovala, ale že jsem kurevsky chytrá. Sorry. Jsem skladatelka, a podle toho, kam jsem to dotáhla jsem asi dobrá skladatelka, píšu si své písničky a nemám potřebu je od někoho kopírovat“

Samotné album Born This Way vyšlo 23. května 2011.  Hned po prvním týdnu od vydání alba se ho prodalo 1,1 milionu kopií a tím se dostalo do Guinessovi knihy rekordů, za nejrychleji prodávané album ve Spojených státech.

Na albu s Lady Gaga spolupracovala řada úžasných umělců a producentů. Nejvýraznějším hostem je bezesporu Clarence Clemons, který si v hitech „The Edge Of Glory“ a „Hair“ střihl epické saxofonové sólo, které skladbám dodalo šmrnc a jedinečný zvuk. Další skvělá spolupráce nastala při singlu „You And I“, na kterém s Gaga spolupracoval kytarista legendární kapely Queen, Brian May. Oba pánové, May i Clemons, se zpěvačkou i live vystoupili. Co se týče producentské spolupráce, tak na album silně přispěl Fernando Garibay, DJ White Shadow a nebo RedOne.

Na albu je celkem 14 písniček, v rozšířené edici 17. Z celého alba vzešlo pět singlů.

„Marry the Night“  (tento singl vyšel jako poslední a neměl tak velkou úspěšnost i přez velkou propagaci. Gaga ho přirovnala k  tvorbě Bruce Springsteena a Whitney Houston.) „Born This Way“ (Tento singl vyšel jako první a byl úplně nejúspěšnější, videoklip k písničce vyprávý o narození jiné rasy lidí.) „Government Hooker“, „Judas“ (Singl má nejsledovanější videoklip z celé éry, který pojednává o lásce k jinému muži), „Americano“, „Hair“ (písnička vyšla jako promo k albu a měla celkem úspěch), „Scheiße“ (O písničce se uvažovalo, že vyjde jako singl, nakonec se tak nestalo), „Bloody Marry“, „Black Jesus † Amen Fashion“, „Bad Kids“, „Fashion of His Love“ (tuto písničku najdeme pouze na deluxe edici), „Highway Unicorn (Road to Love)“, „Heavy Metal Lover“, „Electric Chapel“, „The Queen“ (tuto písničku najdeme také pouze na deluxe edici), „Yoü and I“ (Lady Gaga tuto baladu prezentovala už na svém předešlém turné.) „The Edge of Glory“ (Tuto baladu napsala na konci roku 2010 po smrti svého dědečka, singl se stal velmi úspěšným).

Několik náboženských skupin odsoudilo desku, protože se na ní zmiňují symboly křesťanství. Abdo Abu Kassm, ředitel katolického centra v Libanonu velmi kritizoval témata na desce: „Pokud se nás chystáte urážet, desku zakážeme. Nebudeme akceptovat urážení Panny Marie, Ježíše nebo křesťanství. Nazývejte nás zastaralými, opožděnými, říkejte nám, jak chcete, ale desku nepřijmeme. Zákaz vydržel do 9. června 2011.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *