Výtvarno: Jak si správně vybrat tužku

Pokud se řadíte mezi samouky kreslení, tak mi jistě dáte za pravdu, že vybrat si tužku, a vybrat si jí hlavně správně na kreslení, je celkem oříšek. Na trhu je nepřeberné množství pomůcek a je snadné se v nich ztratit. Proto jsem se rozhodl vám sepsat tento článek, ve kterém vám s výběrem správné tužky poradím.

Jak jste již možná zaslechli, tužky můžeme rozdělit podle tvrdosti – na měkké a tvrdé. Dále se setkáváme s označením tužky H+číslo. Čím vyšší je číslo, tím vyšší je tvrdost tuhy. Opakem jsou tužky s označením B+číslo, kdy platí, že čím vyšší číslo, tím měkčí tuha. Přehledně vám to znázorňuje i tabulka.

 

Obecně platí, že na kresbu používáme tužky s označením B2 a vyšším. Tužky s označením H se používají při rýsování a maximálně na slabé linky. Pro dosažení kompletní škály odstínů je však lepší použít tužky různé tvrdosti, vyzkoušejte postupně, jaký odstín vyčarujete pomocí tužek dalších tvrdostí. Doporučená škála tužek na kreslení zahrnuje tvrdost 2B, 4B, 6B, 8B.

Doufám, že teď už si se správným výběrem tužky, k vašemu tvoření, poradíte. Nezapomeňte se mrknout na kreslící tutoriály, které nově každou sobotu vydávám. Klikni TADY.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *