Krásy Jižních Čech: Schwarzenberská hrobka

Někdy loni v létě jsem byl na výletě v Třeboni, kde jsem mimo jiné navštívil i Schwarzenberskou hrobku. A samozřejmě jsem chtěl napsat článek s tipem na výlet a zapomněl jsem na to. Takže jsem se rozhodl to napravit.

Jak už jsem teda zmínil, tak Schwarzenberská hrobka se nachází v Třeboni vedle rybníka Svět, což je desátý největší rybník v Jihočeském kraji a patnáctý v celé České republice. Mimochodem vám někdy v budoucnu plánuji sepsat článek i Třeboni a hlavně on Třeboňském zámku.

Hrobku založil ji Jan Adolf II. Schwarzenberg (1799–1888) na podnět své manželky Eleonory Schwarzenbergové, rozené z Liechtensteinu (1812–1873). Stavba začala roku 1874 a byla dokončena roku 1877. V hrobce je uloženo 26 rakví. Ve věci vlastnictví probíhá soudní řízení, správu nadále zajišťuje Národní památkový ústav.

Před stavbou hrobky byli od roku 1784 příslušníci hlavní větve Schwarzenberského rodu pohřbíváni v hřbitovním kostele sv. Jiljí v Třeboni. a už však nevyhovovala prostorově, ani hygienicky kvůli novým předpisům, které nařizovaly, že se musí pohřbívat do země, pokud nebude hrobka důsledně oddělena od sakrálního prostoru kostela, a také že se těla musí balzamovat před uložením do dvouplášťové rakve. Samotná hrobka se nachází pod hladinou rybníka Svět, a proto je kolem ní vzduchový kanál široký 60 cm a hluboký 2 m.

Dle vlastní zkušenosti bych poradil, zaparkovat auto pod rybníkem Svět u Třeboňského pivovaru. Pokud tedy pojedete do Třeboně autem. a kolem rybníka, přes rozsáhlý park, kolem hrobky, dojít k hrobce pěšky. Je to fajn procházka. Tahle cesta není tak dlouhá. Zmáknete jí cca za 15 minut. Cestou nenajdete žádné občerstvení, což si myslím, není potřeba.

Doufám, že se vám tento tip na výlet hodil, či hodí. Nezapomeňte dát laik a článek sdílet na svých sockách.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *