Článek: Moje pokojovky 8.část

Po delší době, jsem se vám zase rozhodl sepsat další článek se seznamem svých pokojovek. Další články o pokojovkách najdete v rubrice pokojovky (seznam rubrika najdete v pravém postranním panelu na PC, na mobilech dole pod článkem). Další místo, kde můžete pokojovky a rady o pěstování najít, je instagram @pokojovka.

 

RŮŽICOVKA

Je příbuzná s netřesky, které se hojně vyskytují i u nás. Růžicovka má dekorativní listy, které jsou leskle zelené, nebo tmavočervené. Je to nenáročná rostlina.

Jak se o Růžicovku starat?

Má ráda slunná stanoviště. Může stát na parapetu jižních oken. Odrůdy s červenými listy ztrácejí ve stínu barvu. Zálivka je na jaře a v létě až po vyschnutí substrátu, v zimě zaléváme minimálně, až když se listy začínají vraštit. Nadbytek vody vede k zahnívání kořenů. Růžicovku množíme oddělením růžic, v tomto případě stonkovými řízky. Zakořenit je necháme ve vlhkém písku. Před zasazením je třeba, aby řezná plocha zcela zaschla.

CALATHEA RUFIBARBA
Pochází z tropických ostrovů mezi Indií a Austrálií. Má krásné, podle odrůdy zbarvené listy. Co si je třeba uvědomit je to, že jejich pěstování není vůbec jednoduché, protože vyžadují velké teplo a hodně vlhký vzduch.

Jak Kalateu pěstovat?

Má ráda teplé stanoviště, světlé až polostinné. Teplo rostlina vyžaduje po celý rok nad 20 stupňů. Substrát musí být stále místně vlhký, ale v misce nesmí stát voda. V létě zaléváme 2krát až 3krát týdně, v zimě jednou až dvakrát. Abychom rostlině zajistili vysokou vlhkost, tak ji rosíme každý den vlažnou vodou.

FITTONIA VERSCHAFFELTII
Tato nevelká rostlina pochází z Peru. Je hned několik barevných druhů. Od červených se zelenou síťkou nervů po zelené s bílou síťkou. Fitonie patří k náročnějším na pěstování. Vyžaduje vysokou teplotu a vlhkost vzduchu, jinak usychá a hyne

Jak Fitonii pěstovat?

Teplotu vyžaduje nejlépe nad 21 stupňů. Minimálně alespoň 18. Stanoviště polostinné. Nadbytek světla u Fitonie brzdí růst a způsobuje zasychání listů. Substrát u rostliny musí být stále místně vlhký. Když zemina jen nakrátko vyschne, rostlina hyne. Vyžaduje také rosení. Fitonie má menší kořenový bal a proto volíme menší květináč.

ŽUMEN

Žumen je jednou z nejvíce oblíbených hrnkových rostli, ač z našich domácností takřka vymizel. Žumen patří mezi ryhlerostoucí a popínavé pokojovky. Přirovnal bych jej k Voděnce.

Jak se o Žumen starat?

Stanoviště má rád Žumen světlé, až polostinné, bez přímého slunečního svitu. Snáší dobře pokojovou teplotu a proto se mu třeba daří na skříních, či policích, kde je často kvůli popínavosti umísťován. Žumen má rád časté rosení. Substrát zaléváme tak, aby byl stále vlhký, nikoli však přelitý. To pak vede k hnědnutí jeho listů a zahnívání kořenů. Žumen množíme pomocí řízků umístěných do vody, kde poměrné rychle pouští kořínky.

 

Z dnešního článku je to vše. Doufám, že přišel vhod, co se pěstování vašich pokojovek týče. Nezapomeňte kouknout i na další články, které jsem pokojovkám věnoval, nebo na Instagram.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *