Článek: Jak si naplánovat Vánoce?

Dnes je první Adventní neděle a tou oficiálně startují Vánoce. Jak je ale prožít opravdu v klidu a míru? Pokud nepatříte zrovna mezi dobré plánovače úkolů a vždy na něco zapomenete, tak jsem vám sepsal pár tipů, jak si celý ten Vánoční shon naplánovat a nejlépe si ho i užít.

 

Cukroví

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Dobré je si vše sepsat a dát na viditelné místo. Někdy se může hodit napsat i orientačně si vypsat datumy, kdy jaký druh budeme péct. Všechny recepty na cukroví najdete v rubrice recepty TADY.

 

Dárky

Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, který bude podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem.

 

Úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na čistých oknech. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.

 

Barborky

Nezapomínáme ani na tradice. 3. prosince podvečer chodívaly Barborky. Tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

4. 12. je svátek sv. Barbory. Když půjdeme okolo třešně, jabloně, švestky nebo zlatého deště, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost.

 

5.12 Mikuláš

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem!

 

6.12.2020 Druhá Adventní neděle

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi. Dekorace nám navodí zase o něco více Adventní atmosféru do vaší mysli. Můžete zkusit byt i Vánocemi provonět. Jak, se můžete dozvědět v loňském článku ZDE.

 

Kontrola Vánočních ozdob

Je dobré si zkontrolovat stav svých ozdob v předstihu. předejdete tak nemilému překvapení, když zjistíte, že stojánek, či špička na stromek, jsou rozbité. S předstihem si taky nakupte prskavky, františky, purpuru a svíčky.

 

Jmelí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

 

13.12.2020 Třetí Adventní neděle

Do Vánoc už moc času nezbývá, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství.

 

Uskladnění cukroví

Po třetí Adventní neděli je dobré mít už pečené všechno cukroví, aby se do Štědrého dne rozleželo. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit.

 

Nákup

Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva v přeplněných obchodech by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu.

 

Smích

3, 2, 1 SMÍCH… Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu.

 

Balení dárků

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky. Jak jednoduše balit dárky se dozvíte TADY.

 

20.12.2020 Čtvrtá Adventní neděle

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů v seznamu, který jsem sepsal loni. Klikni TADY.

 

 

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *