Článek: Moje pokojovky 3.část

První článek: TADY

Druhý článek: TADY

 

Protože už je to zase nějakou chvilku, co jsem něco sepsal na blog, tak jsem rozhodl, že vydám třetí pokračování mých pokojovek. Po prvních dvou článcích mi na Instagramu psalo několik lidí, že by ode mě chtěli kytky. 😀 Vážně začínám uvažovat, že je asi zašnu prodávat. 😀 Každopádně v tomhle článku vám zase ukážu pár svých květin a už teď vím, že se mi sem zase nevejdou, takže se můžete těšit na další pokračování.

 

1. Monstera

Tuhle rostlinu mám tak nějak spojenou s devadesátkama, kdy jí měl doma snad každej. Pak na nějakou dobu z domácností vymizela a dneska se už zase začíná v domácnostech objevovat. Taky bych řekl, že se z týhle rostlinky stala tak trochu Insta kytka.  Ať už jste ale vlastníkem jakékoliv odrůdy, tak vám mohu říct jen to, že je to nenáročná rostlina. Monstera je Liána, takže vypouští vzdušné kořeny, kterými se potřebuje přichytávat k opoře. Monstera také krásně kvete a má jedlé plody, které svou chutí připomínají něco mezi ananasem a banánem. V domácím prostředí ale kvete hodně vzácně. Pokud by jste jí měli ovšem ve skleníku, kde je pořád horko a vlhko, tak se květů dočkáte.

Jak se o monsteru starat?

Monstera nesnáší přímé slunce, takže raději zvolte polostín. Snáší dobře pokojové teploty kolem 21 stupňů. V zimě to může být kolem 15. Mosteru musíme zalévat pravidelně, aby byla zem stále vlhká. Dejte pozor na přelití. Mostera nemá ráda nadbytek vody. Co ovšem ráda snáší je časté rosení. Rozmnožování Mostery je snadné. Stačí když uříznete jeden list se vzdušným kořenem a vložíte do vody. Mosteru přesazujeme zhruba každé dva roky. Starší rostliny potom i méně častěji. U těch většinou stačí jen obměnit horní vrstvu zeminy.

 

2. Ficus Benjamina

Fíkusů je opět několik druhů. Liší se tvary listů, stonků i velikostí. Ve volné přírodě rostou jako stromy, nebo mohutné keře. Mezi nejznámější druhy patří právě Ficus Benjamina, který se v domácím prostředí ve větší nádobě dorůstá dvou až třech metrů. Fikus se dá i pěkně tvarovat.

Jak se o Ficus starat?

Fikusy nemají rádi přenášení. Pokud jim změníme prostředí, tak jim dlouho trvá, než si na něj zvyknou. Někdy se může stát, že začne shazovat listy. K pěstování má rád hodně světla a snáší dobře i vyšší pokojové teploty. Fikus zaléváme podle potřeby, v létě zhruba dvakrát týdně, v zimě pak méně, ale frekvence zalévání se musí přizpůsobit teplotě. Fíkusy nemají rádi nadbytek vody v zemi, ale za to mají rádi rosení. Benjamin snáší dobře řízky, kterými ho vložením do vody, množíme.

 

3. Zelenec Chocholatý

Zelenec je znám jako jedna z nejméně náročných pokojovek. Snese snad jakékoliv prostředí a dokonce snese i růst s jinými rostlinami dohromady. Na jaře pak Zelenec vypouští šlahouny, na kterých se objeví nenápadné květy a po nich se na šlahounech objeví nové rostlinky. Ty pak můžeme odtrhnout a nechat ve vodě zakořenit, nebo je klidně můžeme nechat růst na šlahounu.

Jak se o Zelenec starat?

Jak už jsem zmínil, tak rostlina je opravdu málo náročná na pěstování. Zelenec snáší zastíněná, stinná i světlá stanoviště. Asi bych ho teda nedoporučoval přímo na prudké slunce. Zálivku má rád Zelenec vydatnou. Tu ovšem snadno vyřešíme vyšší miskou pod květináč, kde může stát voda, kterou si sám upotřebí. Zelenec přesazujeme až když se nám nevejde do květníku. A množíme pomocí mladých rostlinek na šlahounech.

 

4. Lopatkovec

Lopatkovec se opět řadí mezi ty méně náročné rostliny na pěstování. Lopatkovec má rád vlhký vzduch, proto dobře snáší rosení. A taky má rád společenství jiných rostlin. Pokud mu dopřejeme polostín a jiné rostliny v místnosti, obmění se nám krásnými bílými květy.

Jak se o Lopatkovec starat?

Jak už jsem zmínil, tak má rád rosení. Pokud nám Lopatkovec vykvete má rád hodně zalévání. Klidně i třikrát týdně. Lopatkovec má rád polostín, až stín a dobře snáší pokojové teploty.

 

Tak a aby toho nebylo moc, tak další pokojovky vám ukážu zase v dalším pokračování článku. Nezapomeňte článek nasdílet na svých sockách. Mějte se krásně a pokud by vás cokoliv o rostlinách zajímalo, tak mi klíďo píďo napište na můj Instagram.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *