Herbář: Měsíček lékařský
Měsíček lékařský má svůj původ vyskytuje. Pokud e Středozemí a Orientu, a proto se u nás ve volné přírodě moc nevyskytuje. Pokud si ho chceme nasbírat a usušit, tak si ho musíme vypěstovat. Pokud se rozhodnete pro pěstování v zahradě, tak si ho nechte každoročně vysemenit a máte ho jednou pro vždy.
K zakoupení i v mém eshopu: https://honziklaci.cz/kategorie-produktu/bylinky/
Na záněty i křečové žíly
Ze sušených květů měsíčku si můžeme během celého roku připravovat odvary a čaje. Měsíček je totiž jednou z nejúčinnějších bylinek na ženské potíže. Dokáže upravit nepravidelnou a bolestivou menstruaci, mírní klimakterické potíže a umí léčit žaludeční a jaterní problémy. Dále pomáhá při zánětech jícnu, střev a žaludku. Při vnějším působení hojí rány, křečové žíly a hemeroidy. Je také vhodný jako kloktadlo při bolestech v krku a při různých zánětech v dutině ústní. Navíc dokáže uklidnit nervovou soustavu a snížit krevní tlak.
Proti stařeckým skvrnám
Mast z měsíčku léčí krevní podlitiny a otoky. Také zjemňuje a zvláčňuje pokožku. Čerstvá šťáva z měsíčku má pak účinek při potírání pih a stařeckých skvrn.
Téměř se neví, že měsíček lze používat i v kuchyni jako levnější náhražku šafránu. Můžeme jím při vaření barvit rýži, máslo i pomazánky.
Měsíčkový olej
Lahev naplníme čerstvými květy měsíčku až po okraj a doplníme kvalitním slunečnicovým, nebo olivovým olejem. Květy musejí být zcela ponořeny v oleji. Lahev pevně uzavřeme a na 2 až 3 týdny ji postavíme na okenní parapet kam svítí slunce. Občas lahev důkladně protřepeme. Občas ji důkladně protřepeme. Po uplynutí doby olej scedíme do čisté lahve a uchováváme raději v lednici. Měsíčkový olej je výborný na popraskané ruce, suchou pokožku a drobné ranky.