Článek: Zahrada plná motýlů
Kdo by si nepřál zahradu plnou motýlů. Motýli jsou nejen krásní, ale pro zahradu jsou i prospěšnými opylovači. Motýlů v přírodě ubývá a mnoho lidí je láká na motýlí keře. Motýli ovšem lze přilákat i dalšími způsoby, a navíc můžeme motýlům na zahradě poskytnout rostliny, na které pokladou svá vajíčka.
Motýli na svou zahradu přilákáte pestrým výběrem květin v záhonech. Také je dobré vymezit na zahradě místo, kde vysejete luční kvítí a toto místo nebudete sekat. Pokud dopřejete motýlům pestrou zahradu, tak je nejen přilákáte, ale pomůžete jim i přežít. A nejdůležitější rostlinou pro motýli je kopřiva. Vymezte na zahradě proto místo, kde kopřivu necháte růst. Ostatně je to nejléčivější bylina, která u nás roste.
Osvědčené motýli květiny: levandule, šalvěj, dobromysl, floxy, hrachory, rozchodníky, kopretiny a rudbekie, oman, řebříčky, astry, jiřinky, kopretiny, chrastavce, kakosty.
Babočka paví oko
Jeden z nejznámějších motýlů je díky svým okům na křídlech nezaměnitelný. Babočka svá vajíčka klade pouze na kopřivu, nebo chmel. Dopřejte jí proto tyto rostliny pro rozmnožování.
Babočka kopřivová
I tato babočka potřebuje k životu kopřivy. I tato babočka klade vajíčka pouze na kopřivy a později se kopřivou živý i její larvy.
Babočka admirál
Tato babočka je samotář a hojně ji potkáme spíše v horských oblastech. I housenky tohoto krásného motýla ke svému vývoji potřebují kopřivy.
Babočka bodláková
Jméno této babočky prozrazuje, že housenky se živí na bodlácích. Bodlák je další nechtěnou rostlinou v zahradě, ale pro život této babočky je důležitý. Na rozdíl od mnoha jiných druhů ale nejsou striktně specializovány jen na ně, i když jim dávají veliký přednost.
Babočka osiková
Tato krásná babočka začíná být čím dál větší vzácností. Kromě osik a topolů nepohrdnou housenky této babočky břízou ani vrbou. Vzhledem k vazbě na stromy se babočka osiková vyskytuje především při okrajích lesů. Zahrady pestré na květiny tato babočka ovšem také ráda navštíví.
Okáč zední
Tento půvabný motýlek se rád vyhřívá na skalkách a kamenech. Jeho housenky se krmí nejrůznějšími druhy trav. Tento motýl rád opyluje měsíček lékařský, nebo levanduli. Nepohrdne ale žádnou květinou.
Otakárek fenyklový
Nádherný otakárek byl intenzivním zemědělstvím málem vyhuben, nyní se do krajiny i zahrad postupně vrací. Dospělý jedinci tohoto krasavce hodně migrují. Pokud chceme Otakárka nalákat na zahradu ke kladení vajíček, pěstujte mrkev a kopr. Jeho larvy se pak rády živý plevely.