Článek: Moje pokojovky / 11
Už je to celkem doba, kdy jsem psal článek o svých pokojovkách., A za tu dlouhou dobu se moje pokojovky samozřejmě opět o několik kousků rozšířily. Proto jsem se tedy rozhodl sepsat další článek s mými radami a tipy na jejich pěstování.
Ledeburie
Je to vytrvalá trsnatá bylina s nadzemní cibulkou, dorůstající výšky cca 15 centimetrů. Ačkoliv jde o exota pocházejícího z Jižní Afriky, stala se oblíbenou pokojovou rostlinou našich předků a to pro svoji nenáročnost a atraktivní, pestré zbarvení listů.
Jak ledeburii pěstovat?
Jedná se o mimořádně odolnou rostlinu, která svůj život nevzdává snadno. Může být pěstována na slunci i v polostínu (ideálně něco mezi tím), v téměř jakékoliv zemině (ideálně v nějaké propustné), téměř bez zálivky i se zálivkou vydatnou (opět ideálně něco mezi tím, tj. během vegetace zalévat pravidelně po vyschnutí substrátu, ale na druhou stranu celkem bez úhony přežije i několik měsíců sucha nebo přemokření). Při chladném zimování obvykle celá rostlina zatáhne do cibulky, v teple nikoliv. Množí se snadno dceřinnými cibulkami. Při přesazování je třeba dbát, aby nejméně polovina nebo lépe celá cibulka zůstala nad zemí.
Scindapsus pictus argyraeus
Pyšní se skvrnitýmy a srdčitými listy. U tohoto druhu převažuje tmavě zelené barva nad světlou. Tato rychle rostoucí rostlina s listy se srdcovitým tvarem, které jsou posety bílými skrvrnkami, patří k liánám, proto mu to skvěle sluší na poličce, v závěsném květináči nebo na stojánku. Při správné opoře může narůst až do velikosti 1 metru. Původem je tato rostlina z pralesních oblastí na Šalamounových ostrovech. Díky svému původu je to houževnatá rostlina, která snese téměř jakékoliv světelné podmínky.
Jak Scindapsus pěstovat?
Zálivka by měla být přiměřená, aby substrát ani nevyschnul, ale ani nebyl přemokřený. V období vegetace věnujte scindapsusu větší pozornost a hojnější zálivku než v zimě. Rostlina uvítá zvýšení vzdušné vlhkosti. Tu můžete obstarat rosením. Substrát se hodí rašelinový, klidně může být klasický pro pokojové rostliny. Když vyberete náš substrát pro potosy a další liánovité rostliny, určitě nesáhnete vedle. Scindapsus lze množit dělením při přesazování i řízkováním. Aby řízek úspěšně zakořenil, musí mít vzdušný kořínek a několik lístků. Kroutí-li se listy vaší rostliny, nejspíš ji trápí příliš chladný vzduch nebo nedostatečná zálivka. Když najdete hnědé skvrny, zamyslete se nad četností zálivky a množstvím vzdušné vlhkosti.
Horská palma
Palmy si spojujeme s teplým jižním sluncem, ale jsou i takové, které rostou v lesích ve stínu jiných stromů. Tato palma pochází z Mexika, kde vytváří podrost jiným, mnohem vyšším stromům. V přírodě dorůstá do výšky 2-3 metrů, ale v místnostech je spíše nevelkou rostlinou, protože roste velmi pomalu. Pěstování této palmy patří k těm nejsnadnějším, ač možná nejnudnějším, protože roste opravdu velmi pomalu.
Jak horskou palmu pěstovat?
Má ráda světlé, ale ne slunné stanoviště. Vyžaduje stále vlhký substrát. A po celý rok jí dopřáváme rosení. Rostlinu rozmnožujeme dělením mladých odnoží.
Anthurium / Toulitka
Anthurie jsou velmi oblíbené pro své zbarvení květů a také pro jejich dlouhou trvanlivost. Některé druhy jsou ovšem velmi náročné na pěstování a vyžadují pěstování pouze ve sklenících. Toulec má většinou barvu červenou, bílou, lososovou, růžovou, fialovou, nebo zelenou.
Jak toulitku pěstovat?
Všechny druhy mají rády celoročně teplo. A to kolem 18°C. Nemají však rády slunné stanoviště. Za mě je nejlepší umístění poblíž východního okna. Rostlina má ráda rosení. Avšak v době květu musíme dávat pozor na toulce, které nerosíme. Toulitka má ráda kyselejší půdu, takže substrát můžeme namíchat s rašelinou. Anthurium množíme pomocí dělení rostliny.