Článek: Voda v životě rostlin
Voda přijímaná kořeny je nezbytnou stavební složkou rostlin. Voda představuje 90 % jejich hmoty a její přítomnost podmiňuje průběh všech životních procesů.
Spotřeba vody, a tedy vydatnost a frekvence zalévání, záleží na druhu rostlin, jejich vývojové fázi, ročním obdobím a počasí. Rostliny s velkými listy potřebují více vody, rostliny s malými a tlustými listy jí potřebují o poznání méně. Nejvíce vody potřebují vždy v době kvetení, potom její spotřeba postupně klesá.
Na jaře a v létě je rostliny nutné zalévat častěji, na podzim a v zimě pak zalévání omezit. U kaktusů a jiných sukulentů dokonce poměrně radikálně.
Rostliny pěstované ve velkých nádobách a kvalitním humózním substrátu můžeme zalévat méně častěji než rostliny v malých nádobách. Při použití keramických květináčů s pórovitými stěnami potřebují více vody než ty, které jsou v platových květináčích. Z keramických nádob se voda rychleji opařuje.
Substrát v květináčích by měl být stále mírně vlhký. Nadměrné zalévání způsobuje uhnívání kořenů a odumírání rostlin. Naopak při nedostatku vody usychají a odumírají listy, později i celá rostliny. Při vyschnutí kořenového balu se doporučuje celý květník na cca 10 minut ponořit do vody, aby se rostlina pořádně napila a bal se nacucal vody. Nadbytek vody rostlinám škodí mnohem více než její nedostatek. Proto, když si u některé rostliny nejsme jisti, zda zalévat, nebo ne, tak raději nezalévejte.
Nezapomeň se podívat do rubriky Pokojovky, kde najdeš další užitečné články pokojovkám věnované.