Herbář: Hluchavka bílá
Sbírání bylinek se právě rozjelo a vy víte, že to je to období, kdy jsem pořád venku a sbírám co se dá. A samozřejmě vám to průběžně zapisuji do herbáře. Nezapoňte se proto podívat i na jiné články z rubriky Herbář. Tentokrát jsem se rozhodl, že vám napíšu něco o Hluchavce, protože na tu teď pravidelně chodím den co den na svoují zahradu.
Hluchavka roste prakticky všude. U plotů, zdí, u cest i různých křovin. U hluchavky máme tu výhodu, že kvete vlastně celé jaro a léto.. A to už od května až do září. Z hluchavky sbíráme její květ, který má slabou medovou vůni a nasládlou chuť. A protože sbíráme květy, které se opravdu hodně seschnou, potřebujeme nasbírat hluchavky opravdu velké množství. Hluchavku sušíme ve stínu a co nejrychleji, aby nezčernala.
Co se listů týče, tak i ty lze zpracovávat. A to podobně jako u kopřivy. Můžeme ji přidat do polévek, nádivek, salátů, nebo z nich připravit výborný salát.
Použití hluchavky:
- Při zánětech horních cest dýchacích a při jiných plicních onemocněních
- Při bronchitidě jako uklidňující lék
- Výborně spravuje střevní činnost a vyprazdňování a dobře reaguje na špatnou stolici
- Má protizánětlivé účinky a podporuje močení
- Uvolňuje odkašlávání a uvolňuje hleny
- Posiluje dělohu
- Pomáhá při zánětech vaječníků
- Příznivě ovlivňuje prastatu a uvolňuje močové cesty
- Pomáhá při kožních problémech
- Je dobrá na léčbu hemeroidů
Recept:
Pokud vás trápí kožní problémy, nebo drobné ranky, tak vyzkoušejte hluchavkový nálev. Na ten potřebujete 3 lžičky sušeného květu a 4 dcl vroucí vody. Hluchavku zalijeme a louhovat 5 minut. Potom nálev ještě teplý používáme jako obklady na rány a kožní choroby. Stejně tak nálev můžeme požít jako sedací koupel k léčbě hemeroidů. Ten si ovšem připravíme z 30 celých vršků hluchavky a 3 litrů vody.
Na všechny ostatní potíže užíváme hluchavku jako čaj.