Krásy Jižních Čech: Zámek Kratochvíle

V bažinatém terénu byla v roce 1583 založena stavba loveckého letohrádku pro Viléma z Rožmberka. Během šesti let byl vybudován unikátní zámecký areál ve stylu severoitalských renesančních vil. Já jsem byl na Kratochvíli několikrát a naposledy loni, kdy jsem zapomněl napsat vám článek na blog s tímhle tipem na výlet.

Jednu z našich nejkrásnějších renesančních staveb, situovanou v malebné krajině mezi lesy, pastvinami a rybníky, nechal mezi lety 1583–1590 vystavět Vilém z Rožmberka. Tuto ojedinělou renesančně manýristickou stavbu pro něj vyprojektoval osvědčený stavitel Baltazar Maggi z Arogna. Letohrádek tak získal podobu vily typu italského casina, obklopené vodním příkopem a uzavřené obdélnou zahradou se vstupním traktem a obvodovou zdí členěnou izolovanými domky. Interiéry zámku prezentují období zdejšího působení posledních Rožmberků – Viléma a Petra Voka. Obytné i reprezentační místnosti byly zrestaurovány do podoby z konce 16. a začátku 17. století podle starých inventářů. Zcela mimořádnou kvalitu vykazuje štuková a malířská výzdoba interiéru vily, vycházející z loveckých motivů a výjevů z římských dějin. Součástí prohlídky je také zámecká kaple Narození Panny Marie a samozřejmě renesanční zahrada s vodním příkopem.

Zámek najdete dva kilometry od Netolic. U zámku se nachází restaurace a pak přímo na zámku najdete kavárničku, která mě mile překvapila cenami, které nejsou nijak vysoké. Před zámkem lze také zaparkovat. Parkoviště je pro auta zpoplatněno 40 korunami, 30 korunami pro motocykl a 100 korunou pro autobus. Stání není časově omezeno.

A to je o zámku Kratochvíle všechno. Pokud vás zajímají i další moje tipy na výlety po jižních Čechách, tak mrkněte do rubriky Krásy Jižních Čech, nebo na můj Instagram do průvodce.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *