Článek: Pokojovky a světlo

Pokud jste vášnivými pěstiteli pokojovek, tak jste jistě zaslechli termíny jako přímé a nepřímé, nebo rozptýlené světlo. Jak to tedy s tím světlem je a kde se vašim pokojovkám bude dařit nejlépe, se vám pokusím vysvětlit v tomto článku. Světlo je pro vaše rostliny to nejdůležitější. 3kodí, jak jeho nedostatek, tak jeho přemíra.

 

O světle obecně

K aktivnímu růstu potřebují pokojovky denně 12 – 16 hodin světla. Nejedná se ale o světlo přímé. Většina druhů pokojovek je totiž zvyklá žít v pralesech ve stínu stromů a tak by je přímé sluneční světlo brzy spálilo. Tam kde se vaší rostlince bude dařit, se jedná se tedy o rozptýlené, nepřímé světlo.

 

Přímé sluneční záření

Jedná se o parapety směřující na jih a jihozápad. Toto světlo je nejintenzivnější a bude se zde dařit hlavně polosukulentů a sukulentům. Tohle světlo nevadí ani třeba bylinkám, nebo citrusovým rostlinám.

 

Rozptýlené světlo

Je místo, kam nedopadají přímé sluneční paprsky, ale rostlinky z tohoto místa mohou vidět nebe. Říká se, že místo odkud rostlina nemůže vidět nebe, je považováno za polostín. Na místech s rozptýleným světlem si bude libovat většina pokojovek.

 

Východ

Já sám za sebe mohu potvrdit, že východní strana je snad nejlepší k pěstování pokojovek, ač na pojovky dopadá ranní slunce. Pokud by některé pokojovce i toto slunce vadilo, umístěte jí dál od okna. Jinak je východní světlo vhodné pro většinu hrnkových rostlin, které v našich domácnostech pěstujeme.

 

Sever

Na okna směřující na sever volíme pokojovky méně náročné na světlo, tedy stínomilné. Intenzita světla na tuto světovou stranu už není tak vysoká.

 

Jih

Jak už jsem zmínil, tak na jižní stranu dopadá hodně slunečních paprsků, proto na parapety oken volíme spíše sukulentní rostlinky. A dál od oken umisťujeme ostatní pokojovky, kterým se zde také bude dařit.

 

Západ

Stejné pravidlo, jako pro jižní stranu, platí i pro západ. V letních měsících si dejte opravdu pozor, aby rostliny háklivé na slunce, mu nebyly na tuto světovou stranu vystaveny.

 

Další užitečné články o pěstování pokojovek najdeš v rubrice pokojovky. Taky nezapomeň sledovat Instagram Pokojovka, kde najdeš užitečné rady jak pěstovat konkrétní rostliny.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *