Herbář: Kopřiva dvoudomá
Minulý týden jsem dělal kopřivový sirup a tak jsem se rozhodnul, že vám o kopřivě něco sepíšu. Kopřiva je totiž asi nejméně žádaná bylina na našich zahradách a přitom je to nejléčivější bylina, která snad u nás roste. Už naši předci věděli, že je kopřiva hodně zdravá rostlina a přidávali ji často na svůj jídelníček.
Samozřejmě všichni víme, že kopřiva pálí, proto je dobré kopřivy sbírat v rukavicích. A sbírat je můžeme celoročně. Avšak z jara, konkrétně do konce května obsahují a vyplavují kopřivy nejvíce léčivých látek. Ty se hlavně drží v listech horní části rostliny.
Jak jsem již zmínil, tak naši předci kopřivy hojně využívali v kuchyni. U nás se stále drží Velikonoční tradice, kdy kopřivy přidáváme do sekanice, neboli Velikonoční nádivky. Mimoto můžeme ale kopřivu zpracovat na špenát, polévky, palačinky, omelety a jako planou zeleninu.
Kopřivy lze také používat do koupelí nohou, nebo třeba na vlasy, jako zábal, kdy kopřivy vlasům dodávají lesk a pružnost a vyživují dobře vlasovou pokožku.
Účinky kopřivy:
- čistí krev
- anémie, chudokrevnost
- napomáhá při revmatismu
- klouby, šlachy
- otoky
- snižuje hladinu cukru v krvi
- snižuje hladinu cholesterolu
- ledviny, močové cesty
- záněty
- ekzémy, alergie
- očisty
- proti virům
- játra, žaludek
Kopřivový sirup
Nasbíráme si asi 60 až 100 mladých výhonků kopřiv, které zalijeme 2 litry převařené vody. Do vody nakrájíme jeden citron na plátky. Takto necháme kopřivy louhovat 24 hodin. Pak je přecedíme, přidáme 2 kg cukru a 30 g kyseliny citronové. Na mírném plameni pak směs vaříme a mícháme dokud se cukr nerozpustí a směs nezhoustne. Pak sirup nalijeme do čistých lahví a uskladníme v lednici. Sirup má močopudné, protizánětlivé účinky a detoxikační účinky.