Recenze: V Síti – Skvělý dokument, nebo špatná reality show?

Před pár dny byl na České televizi odvysílán dokumentární počin Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Já jsem tento dokument měl možnost zhlédnout už někdy na podzim loňského roku, kdy jsem se k tomu chtěl více rozepsat. Teď si ale myslím, že většina z vás dokument už viděla a moje dojmy budou pro vás více pochopitelné.

3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů. Radikální experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Takto nějak tento sociální experiment vypadá. Tři herečky se snaží zachytit pomocí Skype a kamer predátorské taktiky lovců dětí na internetu.

To že se tohle na internetu děje jistě ví každý uživatel internetu. Mnoho z nás se s nějakým tím predátorem na sítích setkal a měl s ním co dočinění. Samozřejmě je to otřesné pokud se to stane dospělému člověku, natožpak, když někomu takovému na síti čelí dítě, nebo pubescent. Myšlenka tohoto dokumentu je samozřejmě chvályhodná a díky dokumentu si jistě mnoho rodičů snad uvědomí, že přiměřená kontrola svých ratolestí na sítích je na místě. Také si myslím, že i samotní správci sítí by se po zveřejnění dokumentu možná mohli podrbat na hlavě a popřemýšlet, jak by své sítě a uživatele, proti sexuálním predátorům mohli více chránit.

Jak už jsem napsal, tak myšlenka dokumentu je skvělá a je jistě dobře, že dokument vznikl. Určitě jsem pro to, aby byl třeba dokument pouštěn na školách. I když si myslím, že dokument by měl být hlavně pouštěn rodičům. Je ale pár věcí, které mi na dokumentu samotném vadí. A to například to, že je celý dokument pojatý tak jakoby sluníčkářsky a vesměs vesele. Celou dobu je co nejvíce poukazováno na co nejvíce úsměvné situace. Alespoň pro nás dospělé. A určitě mi nepřijde „okej“ nahánět s kamerou po ulici takzvané predátory z dokumentu. To jsou za mě scény jako ze špatné reality show. Celé to na mě tedy působí, jako by z toho chtěli tvůrci vytřískat co nejvíce senzace, což si myslím že vzhledem k tématu, není správné. Když se ale podívám na Klusákův dokument „Český Sen“, tak se ale této honbě za senzací nedivím. Český Sen byl zajímavý koncept, který vás překvapí, rozesměje a nakonec naštve. Dokument „V Síti“ je mnohonásobně lépe zpracovaný, troufnu si tvrdit, že má i kladný dopad, ale Klusákova touha po senzaci je zde zcela čitelná, což mi celkem vadí.

Nicméně sám za sebe jsem rád, že se tohle téma díky dokumentu otevřelo a vzniklo díky tomu dost smysluplných diskuzí. A pokud bych měl obodovat dokument, tak dostane sedm Honzíků z deseti.

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *