Krásy Jižních Čech: Burkovák

V posledním článku s tipy na výlet, jsem vám psal o Holašovických megalitech. A taky jsem vám napsal, že o dalším jihočeském stonehenge, vám napíšu v dalším článku. Nejen o tom ale bude tento článek. Povím vám něco o takzvané Hoře Tábor, která má v historii obrovský význam, ač není tak známá.

Burkovák (504 m n. m.) (též Tábor) je hora, nebo spíš kopec u obcí Nemějice a Dražíč na bechyňsku v Písek. Hora Burkovák bývá nazývána též Hora Tábor, podle biblické hory Tábor v Izraeli, kde došlo k proměně Ježíše Krista v symbol Syna Božího. Mimochodem díky kázání Mistra Jana Husa na tomto kopečku, je později pojmenované i město Tábor. Tento kopeček je poměrně dobře skrytý v lese a není extra dobře označený turistickými tabulemi, takže doporučuji hledat podle mapy a pak podle turistických značek. Tabuli s historií Burkováku najdete až přímo na hoře a pak další u stonehenge, které je od hory vzdálené zhruba 100 metrů. Každopádně tohle místo miluju. Je to pro mě místo, kde vždycky relaxuju a vypnu. Navíc si myslím, že se na hoře Tábor děje něco magického. Nejen já jsem si to potvrdil.

Na vrchu Burkovák u Nemějic, bylo nalezeno několik tisíc pravěkých votivních předmětů, všechny v okruhu 20 m2. Vzhledem k tomu, že byly všechny předměty provrtány se usuzuje, že mohly být zavěšeny na stromě. Je pravděpodobné, že se na Burkováku jednalo o přírodní svatyni na posvátné hoře s posvátným stromem. Na této lokalitě byly archeologickým výzkumem zjištěny pozůstatky řad kůlů, díky nimž by se snad dalo usuzovat, že zde mohla stát i stavba, snad svatyně.

V okolních lesích, např. i na blízkém vrchu „Na kopci“, se nacházejí též mohyly z doby Halštatské. Na Burkováku bylo v roce 1923 vykopáno množství prehistorických hliněných předmětů, vykopávky trvaly s přestávkami více let, bádal zde také archeolog Josef Švehla, František Lískovec a prof. Martin Kolář. Také amatérský archeolog Bedřich Dubský. V r. 1947 zde vykopávky řídil Státní archeologický ústav v Praze.

V dobách husitů se na vrchu Burkovák shromažďovali lidé v počtech stovek až tisíců a kněží jim zde kázali. ,,Poutě na hory“ se konaly na různých místech od velikonoc 1419 až do jara 1420. Důvodem byly zásahy panovníka a vrchností omezujících husitské bohoslužby a také představa brzkého zániku pozemského světa a přesvědčení o spasení věrných křesťanů právě „na horách“. Velké shromáždění (až 42 tisíc stoupenců Husova učení) se konalo 22. července 1419 na vrchu Tábor – Burkovák.

Krom hory vám doporučuji navštívit i malé stonehenge, které si zde nechala postavit jedna paní na svém pozemku a zpřístupnila ho lidem. Stonehenge je tam z toho důvodu, že prý údajně na tom místě proudí jisté energie. Kde si já ovšem myslím, že nějaké energie proudí, je přímo na hoře Tábor, kde jsou dva kruhy. Mužský a ženský, kam se máte postavit a čerpat tam energii. A pokud mohu doporučit, vydejte se na horu v teplém počasí a energii z kruhů čerpejte naboso.

Každopádně k hoře se dá dojet autem po asfaltové cestě z obce Nemějice, kdy se dá zaparkovat pod krásnou lípou sto metrů od cíle.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *