Článek: Tradice Božího hodu

Nejen Štědrý den, ale i Vánoční svátky mají své zvyklosti a tradice. Jaké to jsou, jsem vám vypsal do dnešního článku.

 

1. Svátek Vánoční / Boží Hod

Víte, že teprve 25. prosince je faktický začátek Vánoc? Křesťané jej považují za den narození Ježíše Krista, kterého Bůh slíbil Izraeli jako Vykupitele. Jistě znáte ten příběh, ve kterém se těhotná dívka Marie se svým snoubencem, tesařem Josefem z Nazaretu, vydali ze severního Izraele do Betléma, ležícího nedaleko Jeruzaléma, aby se tam zúčastnili povinného sčítání lidu. A právě tam se jim narodil boží syn.

Ještě jeden důvod má však svátek právě v tento den, křesťanská církev chtěla vytvořit protiváhu starší tradici, související se zimním slunovratem. Kristus tu symbolizuje slunce křesťanské, přinášející naději a nový život.

Tento den je oficiálním svátkem a patří ke dnům pracovního klidu. Zrovna v tomto případě to má své opodstatnění, protože i lidové tradice říkají, že v tento den se nemá pracovat. Světnice ani zápraží se tento den nemetly, nesměly se dokonce ani stlát postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, protože by to mohlo znamenat neštěstí do domu. Lidé mají po náročných přípravách na Vánoce konečně čas odpočívat a užívat si sváteční atmosféry.

Dříve se nechodilo ani po návštěvách a přišel-li jen někdo, měl přinést koledu a popřát šťastných a veselých svátků narození Pána Krista. To se dnes hodně liší, protože zatímco Štědrý večer se slaví v kruhu bližší rodiny, 25. prosince se začínají objíždět příbuzní a přátelé. Ale je to dobře, moderní člověk potřebuje svátky, které přímo vybízí k setkávání s blízkými lidmi, protože v každodenním shonu je stále těžší udělat si na rodinu a přátele čas.

Tradiční pokrmem na Boží hod vánoční je pečená husa se zelím a knedlíkem, ale husu lze nahradit i jinými opeřenci, jako je kachna či krůta.

Přesto lze říct, že náboženský význam Božího hodu se vytrácí a celé Vánoce se považují za jeden z nejvýznamnějších občanských svátků. První svátek vánoční stejně jako následující druhý svátek je většinou spojen s trávením času s rodinou a odpočinkem.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *