Krásy Jižních Čech: Otáčivé hlediště Týn nad Vltavou

Jistě každý znáte krásně jihočeské město Krumlov a jeho vyhlášené otáčivé hlediště. Víte ale, že otáčivé hlediště máme v republice dvě? A to druhé se dokonce také skrývá na jihu Čech? A o tom bych vám chtěl něco napsat v tomto článku, protože je to unikát.

Ve světě najdeme otáčivé hlediště tři. Dvě u nás a jedno ve Francii. To kterému věnuji dnešní článek se nachází v Bedřichových sadech v Týně nad Vltavou, na místě původního hradu. Týn nad Vltavou je malé město nedaleko Českých Budějovic.

Tamní ochotnický soubor Vltavan postavil otáčivé hlediště roku 1983 na počet stého výročí znovuotevření Národního Divadla. Stavba byla tehdy brigádnicky zhotovena během dvou měsíců. Divadlo se tedy řadí mezi unikáty nejen tím, že s jedná o otáčivé hlediště, ale také tím, že je to jediné otáčivé hlediště postavené vlastními silami lidí a dodnes slouží pouze ochotnickým souborům jako letní scéna. Konstrukce spočívá na kolech z obrněného transportéru, její otáčení zajišťují dva elektromotory. Prvním představením, které se okolo nového hlediště odehrálo, byl v září 1983 Tylův Strakonický dudák. Já sám jsem na otáčivém hledišti chvilku účinkoval a každoročně ho navštěvuji. A co mohu potvrdit je to, že ač hrají v divadle ochotníci, tak hrají mnohdy lépe, než kdejaký profík. Hraje se od konce června do začátku září, a to čtyřikrát týdně (úterý, středa, pátek, sobota) a všechna představení jsou vždy vyprodaná.

Mezi představení hrané v posledních letech patří např.:

  • Zkrocení zlé ženy
  • Noc na Karlštejně
  • Kráska a zvíře
  • Balada pro banditu
  • Starci na chmelu

Doufám, že jsem vás tímto článkem zaujal. A i když je zima a sezóna hlediště je ještě v nedohlednu, tak doufám, že na něj nezapomenete a uděláte si v létě cestu do Týna nad Vltavou. Stojí to za to.

 

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *