Článek: Moje pokojovky 5.část

Dneska to tady poroste zase kytkami. Dnes mám pro vás zase připravený článek ze série pokojovky. Všechny ostatní články na tohle téma nejdete v rubrice Pokojovky, v pravém postranním panelu blogu. Jak už je zvykem, tak mám pro vás zase připravené čtyři pokojové rostliny. U každé z nich se můžete dočíst všechny základní informace, jak se o dané rostlinky starat.

 

1. Rýmovník

Rýmovník je známý především svými aromatickými listy. Vůně listů se ale uvolňuje až po jejich rozdrcení nebo pokud budete mnout listy mezi prsty. Na konci léta Rýmovník vykvétá. Květy mohou být bílé, nebo až do růžova zbarvené. Rýmovník je možné pěstovat jako klasickou pokojovky. A péče o ní není nikterak náročná.

Jak se o Rýmovník starat?

Rýmovník nám poroste snad všude, km ho postavíte. Nejvíce mu ovšem prospívá polostín, nebo chladnější místo na jižním okně. Snáší dobře i pokojové teploty. Bylinka má mělké kořeny, což by mohlo značit, že má rád častější zálivku. Nicméně rostlina si ukládá vodu ve svých stoncích a listech, takže zvládá i delší dobu sucha. Rozmnožování Rýmovníku je jednoduché. Stačí si ulomit větvičku a vložit do vody. Kořínky pouští už za pár dní. Rýmovník se hodně používá na výrobu mastí, nebo se jeho listy přidávají do koupelí. Nemusíte se bát, Rýmovník olamování listů i větviček snáší dobře a poměrně rychle roste.

 

2.Ibišek (čínská růže)

Ibišek pochází ze subtropů Číny, kde se vysazuje nejčastěji jako živý plot. V našich podmínkách se ovšem pěstuje nejčastěji jako pokojová rostlina. Ibišek má pěkné a lesklé tmavozelené listy, jejichž ozdobou jsou krásné květy, které se objevují koncem léta, nebo začátkem podzimu. Květy ale nasazuje postupně, takže je možné, že vlastně kvete pořád. Kromě vegetačního klidu, od listopadu, do ledna. Květy Ibišku jsou Oranžové, růžové, nebo žluté.

Jak se o Ibišek starat?

Ibišek má rád světlé stanoviště, ovšem nesnáší slunce. Doma se nejlépe hodí do zimních zahrad, protože mu nejvíce vyhovuje chladnější místnost. Pokud máme v místnosti na Ibišek moc horko, tak je možné, že mu opadávají poupata. V létě můžeme Ibišek letnit na zahradě. Zálivku má rád Ibišek hojnou. V létě dvakrát až třikrát týdně. V zimě stačí jednou za týden. Ibišek se množí pomocí řízků, které odebíráme nejlépe v květnu. Mladé rostlinky lze tvarovat. Ibišek má tendenci tvořit kmínek.

 

3. Tlustice

Rostlin patřících do čeledi Tlusticovitých je opět mnoho druhů, které si ani nejsou podobné. Jejich společným znakem jsou ale silné listy, ve kterých si rostlina ukládá vodu, pro suché období. Ve volné přírodě, rostou Tlustice jako mohutné stromy. Jako pokojovou rostlinu jí můžeme tvarovat také. Starší rostliny tvoří kmínek,  lze zaštipováním docílit rostliny připomínající strom.

Jak se o Tlustici starat?

Tlustice mají rády světlo. Můžeme je postavit na parapet. V létě jí můžeme vystavit i na zahradě. Snáší dobře vysoké pokojové teploty. Ovšem v zimě by jsme jí měli dopřát klid v chladnější místnosti kolem 10 stupňů. Zálivku má ráda Tlustice vydatnou. Hlavně na jaře a v létě. V zimě pak zaléváme mírně. Mezi každou zálivkou by měl ale substrát proschnout. Protože si Tlustice ukládá vodu do listů, tak se nic nestane, když jí zalít zapomeneme. Rostlinu množíme pomocí řízků, které před vložením do vody musejí trochu zaschnout. Potom vyhání rychle kořínky.

 

4. Vánoční kaktus

Protože se nám blíží Vánoce, tak nesmím opomenout zmínit Vánoční kaktus. Pozor tento kaktus si spousta lidí plete s kaktusem Velikonočním, který je stejný, ale květy Velikonočního kaktusu jsou červené a samozřejmě kvete na Velikonoce. Vánoční kaktus je poměrně nenáročný na pěstování. Má rád světlé až polostinné stanoviště. Snáší dobře celoročně pokojové teploty kolem 20 stupňů.

Jak se o kaktus starat?

U Vánočního kaktusu neplatí skoro nic, co platí u kaktusů jiných. Zálivka u tohoto druhu je celkem hojná. Substrát je nejlepší udržovat stále vlhký. Pokud rostlina strádá na vodu, tak se její listy začnou scvrkávat. Kaktus také nemá rád přesazování. Pokud je rostlinka přerostlá, tak je nejlepší si pomocí řízků rozmnožit rostlinku novou. Řízky necháváme zakořenit nejlépe ve vlhkém písku. Z mojí vlastní zkušenosti ovšem mohu potvrdit, že kořínky pouští i ve vodě.

 

Tak a to je z dnešního článku všechno. Já doufám, že se vám líbil a že jste se zase něco dozvěděli o vašich rostlinkách. Jinak bych teda chtěl dát výzvu, že pokud se vám některé rostlinky i z předchozích dílů článku líbí a chtěli by jste je, tak mi neváhejte napsat na můj Instagram. Spoustu rostlin mám namnožených a rád je předám dál.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *