Článek: Moje pokojovky 7.část

Je to už nějakou dobu, co jsem vám sepisoval článek s mými pokojovkami, a protože se moje květena zase rozrostla, tak je na čase vám představit další pokojovky.

 

1. Ficus Elastica

Taky se mu říká gumovník. V Indii, ze které pochází, se tenhle fíkus dorůstá až 25 metrů. Jsou známé i odrůdy s barevným zbarvením listů. Při dobré péči o něj může přirůstat 60 až 100 centimetrů za rok. Po určité době, když už je gumovník hodně vysoký, je dobré mu zastřihnout špičku. Objeví se hned nové výhony. Tento zákrok je nezbytný, protože rostlina má potom tendenci shazovat spodní listy.

Jak se o Gumovník starat?

Gumovník má rád světlé a teplé stanoviště. Zálivku má rád v létě vydatnou. A to dvakrát týdně. V zimě pak jednou za týden. Snáší dobře suchý vzduch, který bývá v zimě v bytech, avšak podmínkou je vydatné rosení, stejně jako u jiných fíkusů. Mladé rostliny fíkusu přesazujeme každoročně. Starší pak podle potřeby. Rozmnožování je jednoduché pomocí řízků, vložené do vody. Fíkusy mají rádi čisté listy a proto je potřeba je omývat vodou, klidně s kapkou saponátu.

 

2. Pepřinec Glabella

Při pěstování téhle rostliny, se můžeme setkat s několika druhy. Nejstarší z nich, známý už v roce 1793, je Peperomia obtusifolia se zelenými, hladkými a masitými listy. Ať už pěstujete jakýkoliv druh, tak péče o ně je u všech téměř stejná.

Jak se o pepřinec starat?

Má rád dobře osvětlené stanoviště. Pozor ovšem na přímé slunce. Pestrolisté druhy vyžadují spíše polostín. Jelikož pochází pepřinec z tropických a vlhkých lesů Jižní Ameriky, tak snáší dobře rosení. Zálivku volíme mírnou, protože rostlina si ukládá do listů vodu. Pepřinec nemusíme přesazovat každoročně. Má nevelký kořenový systém a proto mu raději volíme menší květník. Navíc pepřinec není dlouholetá rostlina. Starší rostliny chřadnou a ztrácí na kráse. Je třeba pak vysadit novou rostlinu. Rozmnožování je jednoduché. A to pomocí listových, či stonkových řízků, umístěných do vody.

 

3. Begonie Maculata 

Tahle krasavice umí udělat opravdovou parádu. Platí pro ní stejná pravidla pěstování jako pro ostatní Begonie.

Jak se o Begonii starat?

Tahle Begonie má ráda polostinné stanoviště. Například na severním okně se jí bude dařit. Zálivku mají Begónie rády pravidelnou. Také mají rády vlhký vzduch, ale přímé rosení jim vadí. Rostliny přesazujeme až tehdy, když je jim květináč malý. Rozmnožujeme pomocí řízků. Dobře a rychle pouští kořínky ve vodě.

 

4. Tchynin Jazyk

Jako hrnková rostlina je známa svou nenáročností. V bytech se setkáváme s nejrůznějšími druhy. Liší se od sebe zabarvením a vzrůstem listů, které vytvářejí nevelké růžice. Rostlina má velkou odolnost proti nepříznivým vlivům. A tak dokáže růst i tam, kde jiné rostliny nerostou.

Jak se o Tchynin jazyk starat?

Snáší suchý, znečištěný vzduch, nedostatek vody i světla. Nejlépe se však cítí v osvětlených místnostech. Zálivka je u rostliny přiměřená. Nadbytek vody způsobuje uhnívání listů. Přesazování rostliny taky není nutné. Většinou rostlinu přesazujeme až když je jí malý květináč. Rozmnožování rostliny je lehké. A to buď pomocí listových řízků, kdy list rozdělíme za 3 až 7 dílů, necháme jej zaschnout a poté vložíme do vlhkého substrátu. Z mojí zkušenosti mohu potvrdit, že celé listy zakořeňují i ve vodě.

 

A to je z dnešních pokojovek vše. Nezapomeňte taky sledovat Instagramový účet věnovaný pokojovkám KLIKNI

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *