Článek: Jak pěstovat slaměnky
Pokud si během chladné zimy chcete doma zachovat kousek barevného léta, vypěstujte si slaměnky. Jsou krásné sami o sobě i v jiných dekoracích.
K sušení můžeme použít mnoho květů. Problém ale je, že většina ztrácí časem svou barvu i tvar. Slaměnky ale vydrží jako dekorace i několik let. Slaměnky patří mezi jednoleté letničky, proto je můžete pěstovat s ostatními letničkami, ale hezky vyniknou i na záhonech mezi trvalkami či pod stromy. Některé z nich jsou kvetoucí, ale patří sem také některé druhy trav, které se zase dobře vyjímají například u zahradních jezírek.
Pokud je vaším záměrem vypěstovat slaměnky pro pozdější usušení, je lepší pěstovat slaměnky samostatně na záhoně, aby jejich sklizeň byla potom co nejsnazší. Slaměnky potřebují lehčí, dobře propustnou půdu a pravidelnou zálivku stejně jako většina ostatních rostlin. Každé dva týdny jim dopřejte pravidelné hnojení nebo použijte granulované hnojivo s postupným uvolňováním potřebných živin.
Slaměnkám vyhovuje slunné stanoviště, pravidelná závlaha, ale rozhodně nikoli přemokřená půda. Slaměnky je třeba sklízet každý den. Vždy odstřihneme květy, které jsou rozvité zhruba do dvou třetin. Úplně rozvité květy se pro sušení nehodí, protože při procesu sušení se květ ještě rozevírá. Plně rozvitý květ při sušení vypadá jako odkvetlý a nepůsobí esteticky. Rostlinám zachováváme co nejdelší stonky, lépe se pak budou sušit. Odkvetlé květy odstraňujeme, aby rostlinu nevysilovaly. Pravidelná sklizeň navíc podporuje tvorbu dalších květů.
Jaké rostliny se hodí k sušení?
Pro přímý výsev: světlice barvířská, řeřicha, bér, černuchy, prorostlík nebo ostrožka stračka
Pro předpěstování: slaměnky, zaječí ocásek, smilek, pestrovka, chrpa, statice, suchokvět, kraspédie nebo šalvěj