Článek: Zahrada v červenci
První prázdninový měsíc vám zahrada přináší potěchu pro oko i chuťové buňky. Červenec je obdobím sklizně ovoce a zeleniny, barevných květů a dlouhých teplých nocí.
Rostliny přihnojujte
Všechny okrasné rostliny v červenci uvítají zavlažování a přihnojování, v množství a složení hnojiva podle konkrétních potřeb. Kvetoucím rostlinám často chybí fosfor a draslík. Přihnojte je proto plným hnojivem, z organických jsou vhodné například slepičince (doma zkvašené či zakoupené v granulované či tekuté formě). A pomoci může i obyčejná banánová slupka. Je bohatá na draslík, a pokud ji vpravíte do půdy v blízkosti rostlin či do květináčů, prospěje jim.
Pozornost věnujte růžím
Zvláštní péči byste měli věnovat růžím. Je pravý čas k jejich očkování a řízkování. Odstraňujte také jejich odkvetlé květy. Velkokvětým růžím odstřihněte květ i se dvěma horními listy a mnohokvěté zkraťte těsně pod květenstvím. Růže je třeba v tomto období chránit proti černé skvrnitosti listů a padlí.
Udržujte zeleninové záhony
V červenci nastává pravý čas pro sklízení poslední jarní zeleniny a výsadbu letních druhů. Sázet můžete například pekingské zelí, vodnici, špenát i černou ředkev. V druhé polovině července se můžete těšit na sklizeň rajčat, tykví, fazolových lusků a okurek. Pokud pěstujete cibuli a česnek, nechte je v klidu dozrávat v suché půdě bez zálivky. Ve chvíli, kdy začnou jejich natě poléhat a rostliny žloutnout, je můžete začít sklízet. Vysévejte špenát, který sklidíte na podzim. Za teplého a suchého počasí vydatně zalévejte. Při vlhkém počasí chraňte zeleninu proti plísním.
Bylinky
Stříhejte majoránku, šalvěj, petržel kudrnku, celerovou nať, libeček. Využijete je čerstvé, ale nezapomeňte si také nasušit zásoby na zimu. Bazalka potřebuje pravidelnou zálivku, pak vám keřík bude poskytovat čerstvé lístky až do prvních mrazů.
Jahody
Jakmile sklidíte jahody, odstraňte šlahouny jahodníků, aby se rostliny zbytečně nevysilovaly. Keříky je dobré ošetřit přípravkem proti houbám. Červenec je nejvhodnější doba na výsadbu nových keříků jahod. Od starších rostlin odstřihněte již zakořeněné odnože na šlahounech a s celým kořenovým balem je přesaďte. Pro dobrou úrodu je třeba jahodníky obnovovat po třech letech, staré rostliny již neplodí.