Článek: Moje Zahrada / 4
Poslední článek ze série „Moje Zahrada“ jsem sepisoval tuším v březnu, hned počátkem jara. Jarní období postupuje kupředu a dvakrát tak rychleji mi připadá, že jde kupředu probouzení přírody. Minulé články jsem se vždy snažil zaměřit na podobné kultivary rostlin. Tento článek bude myšmaš rostlin, které spíše nalezneme i ve volné přírodě.
Muchovník
Na zahradě se mi rozkvetl muchovník a hned jsem využil příležitosti ho nafotit a sepsat vám, jak muchovník pěstovat. Muchovník se v našich zahradách moc neobjevuje. Abych pravdu řekl, tak ani já bych ho nepěstoval, kdybych nepátral po rychleji rostoucím keři. A jsem rád, že jsem vybral právě muchovník, protože jsem si ho na první dobrou zamiloval. Muchovník má totiž výborné plody, které chutnají jako borůvky. A jestli si myslíte, že jako borůvky chutnají i ty kanadské, tak nechutnají. Navíc je muchovník odolnější proti mrazům, protože pochází z horských oblastí. A navíc je naprosto nenáročný na pěstování.
Jak Muchovník pěstovat?
Muchovník vysazujeme na polostinné stanoviště, vyvarujeme se však přímému slunci. Na složení půdy je nenáročný, postačí běžně dostupná zahradní zemina, která bude dobře propustná. Do předpřipravené jámy je vhodné přidat a zapracovat dobře uzrálý kompost. S hnojením to příliš nepřeháníme, vystačí si i s každoročním přihnojením kompostem. Rostlinu lze pěstovat jako keř, nebo také jako stromek. Muchovník je mrazuvzdornou rostlinou. Dokonce i květy snesou mráz do -6°C. Muchovníky žádnými významnými chorobami a škůdci v našich podmínkách netrpí.
Pomněnka lesní
Musím se přiznat, že modré květiny všeobecně patří mezi mé nejoblíbenější. V přírodě se jich tolik úplně nevyskytuje, nebo jsou většinou drobné a zanikají. Pomněnky jsou ovšem krásky, které naopak vynikají. Pokud si pomněnky chcete vysadit do zahrady, doporučuji do trávy, dál od záhonů. Pomněnka je dosti invazivní a zanedlouho se objeví i tam, kde byste jí nečekali. I když musím říct, že invaze pomněnek je dosti půvabná. Pomněnky nám pokvetou od jara až po horké léto a začátek podzimu. Prodávají se navíc šlechtěné kultivary v různých barvách. Všechny druhy pomněnek jsou dvouleté, ale samozřejmě se nemusíme bát, protože pomněnka se nám sama rozmnoží vyměšováním.
Jak pomněnky pěstovat?
Zahradní druhy pomněnek je lepší umisťovat do polostínu či stínu, výživné půdy a je jim třeba poskytovat dostatečnou zálivku. Mohou též jít do půdy vlhčí či třeba na okraje jezírek. V dobré půdě a při dostatečné zálivce pomněnky snesou i plné slunce. Vynikajícím hnojivem je pro pomněnky kvalitní kompost. Kolem pomněnek je dobré pravidelně plít půdu a sbírat spadané listí, často jsou napadané padlím
Plicník lékařský
Málokoho napadne, že plicník je prastará bylina. Ale o tom vám někdy napíšu do herbáře. Stejně jako pomněnky, tak i plicník mám vysazený v trávě za kompostem, kde mi tyhle rostlinky plní funkci takových rádoby půdo pokryvných rostlin. Chcete-li se za plicníkem lékařským vydat do čisté přírody, zajděte do stinných hájů a listnatých lesů. To je přirozené prostředí, ve kterém roste tato divoká forma této rostliny.
Jak Plicník pěstovat?
Vyžaduje půdu jílovitou až písčitou, nevadí mu ani suchá země nebo vlhčí místa. Kyselost půdy snáší také různou, od zásaditých až po kyselé. Snad jen plicník lékařský s bílými květy je náročnější. Tato něžná forma rostliny vyžaduje půdu humózní a výživnou a polostinné stanoviště.
Barvínek menší
Stejně jako předchozí dvě rostlinky, tak i barvínek mi plní za kompostem půdo pokryvnou funkci. Já barvínek miluju. Babička ho pěstuje, co si pamatuju a vždycky se mi moc líbil. Je stálezelený, a tak vypadá dobře i v zimních měsících. Plazivými výhonky skvěle dokáže pokrýt půdu. Jediný druh barvínku rostoucí v naší přírodě je barvínek menší (na fotce). Potkat jej můžeme nejčastěji v ve světlých lesích. Z kultivarů se nabízí např. bíle kvetoucí, nebo i barvínek s panašovaným listem. Barvínek také miluji díky jeho množení a rychlému růstu, kdy stonek přihrnout do země, kde se rychle zakoření a začne i brzy rychle růst.
Jak barvínek pěstovat?
K přednostem barvínku patří jeho nenáročnost. Nejlépe prospívá v polostínu a stínu, ale zvládne i slunné stanoviště. Spokojí se s běžnou, spíše vlhčí zahradní zeminou. Musíme však počítat s tím, že pokud se mu někde zalíbí, bude se bohatě rozrůstat do okolí.