Herbář: Pampeliška lékařská
Pampeliška je na první pohled docela obyčejná kytička, kterou mnohdy vnímáme spíš jako nepříjemný plevel na trávnících našich zahrad. Pro spoustu lidí se však jedná o cennou léčivku, která jim pomáhá od nemocí jater a žlučníku.
Léčivé účinky pampelišky:
- pomáhá od nemocí jater a žlučníku
- poradí si s jarní únavou
- zlepšuje trávení
- dobrá na lišeje a vyrážky
- pomáhá odstranit žlučníkové kameny
- čistí krev
- podporuje pocení
Pampeliška kvete celé léto, a tak její květy sbíráme od poloviny května až do října. Protože se nedají sušit, děláme z nich většinou čaj nebo sirup či med. Ten pomáhá při obtížném odkašlávání a nemocech z nachlazení.
Ovšem to nejlepší skrývá pampeliška ve svém kořeni, který má téměř zázračné detoxikační účinky. Proto ho jako podpůrnou léčbou ocení hlavně pacienti s onkologickým onemocněním.
Nejvhodnější doba pro sběr kořene je na jaře a na podzim. Vyryjeme ho ze země, dobře omyjeme a očistíme a potom sušíme venku nebo v dobře větrané místnosti. Skladujeme v suchu v dobře uzavřené nádobě.
Pampeliškový čaj
Čtvrt hrnku čerstvých nebo 1 vrchovatou čajovou lžičku sušených listů pampelišek zalijeme šálkem vroucí vody a necháme přikryté 5 minut louhovat. Můžeme také vyzkoušet čaj z kořene pampelišky, když 1 vrchovatou lžičku nařezaného, usušeného kořene krátce povaříme v hrnečku vody a potom ještě necháme 15 minut louhovat.
Pampeliškový med / sirup
Sirup z pampelišek už dávno zdomácněl v našich spížích. A sice z důvodu, že je to velmi dostupný lék proti nachlazení. Připravíme ho tak, že 400 plně rozkvetlých květů pampelišky bez stonků zalijeme 1,5 litru vody, přidáme 2 citrony nakrájené na plátky a povaříme 10 minut. Necháme odstát 24 hodin, pak přecedíme přes plátno, do výluhu přidáme 1,5 kg cukru, pozvolna vaříme na mírném ohni 1-2 hodiny (pokud chceme hustší med, vaříme i déle). Ještě horký nalijeme do sklenic.