Článek: Nejkrásnější letničky k sušení
Duben je měsícem, kdy na záhony vyséváme letničky. V článku níže jsem vypsal ale letničky, které jsou vhodné k sušení a využijeme je tak pro vytváření dekorací.
Sušit se dá mnoho druhů květin a travin. Mezi ty například patří i růže, pivoňky, hortenzie, afrikány, levandule, chryzantémy, měsíček, smilek, šalvěj, chrpa, zaječí ocásek, třeslice, sveřep, proso, vousatec, suchobýl tatarský, bělotrn, len, šáter latnatý, hlaváč hvězdicovitý, pestrovka kulovitá, ostrožka stračka, řebříčky, laskavec, nevěstin závoj a mnoho dalších.
Kraspédie žlutá
Kraspédie je velmi citlivá na mráz, a proto se u nás pěstuje jako letnička z každoročních výsevů. Nejlepší pro vysetí kraspédie je únor či březen. Rostlině totiž trvá, než nasadí na květy. Lze ji vysít i v dubnu. Volte místo s lehkou, mírně kyselou půdou a celý den plně osluněné. Počítejte ale s tím, že květů se dočkáte až někdy v srpnu a září.
Černucha setá
Na rozdíl od kraspédie, tato květina vykvétá necelé dva měsíce od svého vysetí. Proto ji můžeme vysévat od března do června. Černucha je krásná pro svůj květ, ale sušíme ji až tehdy, kdy se místo květů objeví takzvané měchýřky. Černucha vyžaduje propustnou půdu. Má ráda slunná stanoviště. Dopřejte jí více prostoru, protože rostliny se hodně větví.
Statice
Druhů static je opravdu mnoho. Mezi ty nejznámější a nejčastěji pěstované patří limonka chobotnatá, které na trhu nalezneme několik barevných kombinací. Statici pěstujeme na plném slunci, nejlépe z předpěstovaných rostlin. Je odolná vůči odkvětu. Po nakvetení ji můžeme před sklizní klidně několik dní obdivovat na záhoně. Díky tomu se řadí mezi královny sušených květin.
Smil listenatý
Lidově slaměnka, je další královnou mezi sušenými květy. Stejně jako statice, tak i slaměnek nalezneme nespočet barevných kombinací. Mezi slaměnky se řadí i další oblíbené kultivary, například neméně oblíbený Pískožil Okřídlený. Pokud chceme sklízet ze slaměnek hodně květů, tak bychom ji měli dopřát dobře propustnou půdu, slunné stanoviště a pravidelnou závlahu.
Plesnivka trojžilná
Plesnivku jako jedinou z našeho výběru, lze pěstovat jako trvalku. Tato rostlinka odolá mrazům do 25° C. Je vhodná k výsadbě do skalek na plné slunce. Vystačí si i s málo výživnou půdou a nízkou závlahou. Její další předností je, že nechutná slimákům.