Herbář: Sedmikráska chudobka
Podle pověsti mají první tři sedmikrásky, které na jaře najdete, mnohem větší léčivou moc než ty další. Tak neváhejte, a pochutnejte si na léčivých sedmikráskách! Prospějete tím svému zdraví.
Sedmikráska je moje záchrana při migrénách a bolestech hlavy, na které trpím. Ačkoli jí na migrény málokterá odborná publikace doporučuje. Přepadnou-li vás migrény a bolesti hlavy začněte zobat čerstvé květy sedmikrásky. Já jich takhle třeba sním deset a uvidíte to kouzlo.
- sedmikrásku sbíráme od dubna do srpna kdy je nejsilnější
- sbíráme květy
- vhodná na kašel a plíce
Sedmikráska chudobka neboli husí kvítko, je drobná, žlutobílá kytička, která roste na loukách, okrajích cest, na mezích i v zahrádkách. Dorůstá maximálně do výšky 15 cm, má zelené listy rostoucí v přízemní růžici a bílé nebo narůžovělé okvětní plátky. Je známá svou vytrvalostí, kvete téměř po celý rok a je odolná i vůči mrazu. A i když na první pohled působí skromně, má velkou léčivou moc. Dříve lidé dokonce věřili, že přináší štěstí.
Nenápadný zázrak
Přestože sedmikráska roste a kvete po celý rok, nejvhodnější doba ke sběru květů je od dubna do konce srpna. Rozhodně se nám to vyplatí. Vždyť obsahuje třísloviny, hořčiny, saponiny, minerální látky a vitamin C. Tyto látky mají příznivý vliv na organismus.
Pomůže s každou nemocí
Sedmikráska je vhodná při kašli a zahlenění, při nachlazení, při nechutenství, poruchách trávení a kožních problémech, při hmyzím bodnutí a na drobné ranky. Posiluje plíce po prodělaném zápalu, mírní podráždění a křeče při astmatu. Pomáhá také při bolestivých zánětech ledvin a močových cest.
Na chleba i do salátů
Květy sedmikrásek můžeme jíst čerstvé přímo na louce, přidat je do jarních salátů a polévek Také jimi můžeme posypat chléb s máslem či tvarohem. Do salátů můžeme nasbírat i listy a květy použít na ozdobu. Sedmikrásku můžeme využít i pro rychlé ošetření hmyzího bodnutí. Stačí rozemnout utržený list a šťávou potírat postižené místo.
Sedmikráskový čaj
Pro přípravu sedmikráskového čaje potřebujeme 2 lžíce sedmikráskových květů a 2 dl vroucí vody. Květy zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme.
SEDMIKRÁSKOVÝ SIRUP PROTI KAŠLI
Z květů sedmikrásek si můžeme vyrobit sirup proti kašli. Připravíme ho tak, že 500 sedmikráskových květů přelijeme 1 I vařící vody. V horké vodě omyjeme celý citron, pokrájíme ho a bez jadérek ho přidáme k sedmikráskám. Vše necháme louhovat do druhého dne. Pak směs přes pláténko přecedíme do čisté nádoby, přidáme 0,5 kg cukru a svaříme do hustoty tekoucího sirupu. Sedmikráskový sirup s citronem plníme nejlépe do sklenic od dětské výživy nebo od sirupu.