Článek: Barevné letničky pro vaše záhony
Seznamte se s krásnými letničkami, které si na slunci přímo libují, a některé z nich se sluníčku dokonce podobají.
Velkou část letniček si snadno předpěstujete doma za oknem či ve skleníku. V květnových dnech, když už nehrozí mrazíky, pak sazeničky vysadíte na finální stanoviště. Kombinací několika barevných odstínů vytvoříte působivé dílo, které prozáří zahradu od konce jara až do podzimu.
Pro předpěstování letniček vyberte správný substrát
- Kupte si typ určený pro výsevy a množení, který je jemně rozemletý. Rostlinky do něj velmi dobře zakoření. Některé druhy se nepředpěstovávají, vysévají se rovnou na záhon.
- Letničky potřebují slunné místo, dostatek vláhy a pravidelný přísun živin
Afrikány
Vynikají zajímavě tvarovanými listy, které připomínají kapradiny. Květy mají barvu od bílé po karmínovou, přičemž zahradu prozařují po celé léto. Tyto nenáročné rostliny milují slunce a nevadí jim ani dlouhodobější období sucha. Afrikány můžete předpěstovat v nádobách nebo vysít rovnou na záhon. Výsev se doporučuje provést až v polovině května, po odeznění posledních mrazíků, neboť rostliny jsou na přímrazky velmi citlivé.
Jiřinky
Jedinečná je nejen různorodost krásných květů, ale i dlouhá doba jejich kvetení. Nakvétají v červenci a květy zničí až první mrazíky. Díky těmto přednostem patří již více než 150 let k nejoblíbenějším zahradním květinám, a nic na tom nemění ani fakt, že jejich květy nevoní. Jelikož se přízemní mrazíky u nás objevují přibližně do poloviny května, sázíme předpěstované jiřinky raději až po tomto termínu čili po „zmrzlých“.
Gazánie
Tvoří přízemní růžice, na nichž se otevírají intenzivně zbarvená květenství. Gazánii předpěstujte v nádobách a v květnu vysadíme na místo s přímým slunečním svitem. Díky svému kompaktnímu růstu a krásným barvám vyniká v nádobách, nebo skalkách.
Černucha
Nejvýše půl metru vysoká orientální letnička má niťovité listy, větvené lodyhy a spoustu blankytně modrých, fialových, bílých č růžových květů. Je jemná a ostatní rostliny neutiskuje, proto dobře doplní i trvalkové záhony. Teplo, slunce a propustná půda je vše, co černucha potřebuje. Vysévat ji můžete v průběhu května i června, pokvete již za dva a půl měsíce od výsevu.
Cínie
Ostálka lepá neboli cínie je nenáročná rostlina, dosahující přibližně 80 cm výšky. Semena ostálky lze předpěstovat od března do dubna. Semena vysévejte na povrch substrátu. Doba klíčení je 1–2 týdny při teplotě 20 °C. Na venkovní stanoviště rostliny přesazujte až v květnu, neboť jsou velice choulostivé na mráz.
Hrachor
Hrachor vonný je silně vonící pnoucí letnička, vhodná k vysévání k plotům, zábradlím a do truhlíků na balkóny. Rostlina je vhodná k řezu a vydrží ve váze přibližně 5–7 dní. Výsev semen doporučuji provádět přímo na venkovní stanoviště od konce března do května. Pro urychlení klíčení můžete semena na několik hodin namočit do vlažné vody.
Slunečnice
Tyto rostliny, které na sebe upoutají pozornost v jakékoli zahradě, můžeme pěstovat v květinových záhonech i jednotlivě na trávníkových plochách. Slunečnice vyžadují slunné stanoviště chráněné hlavně proti prudkému větru, který může vyšší druhy snadno polámat či vyvrátit z kořenů. Slunečnice vyžadují vzdušnou a propustnou zeminu bohatou na živiny
Slaměnky a statice
Mnoho květin, které rostou na zahradě nebo i divoce na louce, můžete usušit a použít do půvabných dekorací. Slaměnky však mají tu výhodu, že si po usušení velmi dobře zachovávají tvar i barvu, příliš neopadají a jejich stonky bývají pevné, a proto se skvěle hodí do různých vazeb, kytic nebo k výrobě stolních výzdob. Tyto rostliny potřebují lehčí, dobře propustnou půdu a pravidelnou zálivku stejně jako většina ostatních rostlin. Každé dva týdny jim dopřejte pravidelné hnojení. Předpěstované sazenice můžeme vysazovat od konce dubna, ale jistotu, že je nepoškodí jarní mrazíky, však zajistí teprve výsadba po 15. květnu.
Měsíček
Pro pěstování měsíčku se nejlépe hodí slunné a vzdušné stanoviště s propustnou půdou, kterou je před výsevem potřeba důkladně odplevelit a zkypřit. Semena nevyséváme příliš hustě, stačí umístit 4-5 semen pohromadě. Měsíček je nutné vysít každý rok na jiné místo, půda se jeho pěstováním vyčerpává.
Skočec
Skočec obecný je mohutná rostlina zdobná svými krásnými vykrajovanými listy. Je to ovšem nejjedovatější rostlina světa. Bát se jí ovšem nemusíte a věřte že rozsvítí vaši zahradu. S pěstováním skočce stačí začít v dubnu, kdy semena zasadíme do květináče a umístíme na světlé a teplé místo, nikoli však přímé slunce. Předpěstované rostliny vysazujeme do záhonu až za teplých dní (po zmrzlých mužích), vybereme slunné stanoviště chráněné před větrem.
Lichořeřišnice
Je nenáročná, a navíc i jedlá a léčivá, můžete ji pěstovat jako půdo pokryvnou nebo popínavou rostlinu, má zářivé, velké květy, roste a vykvétá brzy po vysetí. Semena vyséváme do konce července na záhon, do truhlíků, větších mís, květináčů a koryt. Stanoviště jí vyhovuje na slunném místě s normální vlhkou půdou.
Černooká Zuzana
Semínka se předpěstovávají v březnu. Ideální místo pro pěstování je buď v blízkosti zdí, plotů či pergol, po kterých se rostlina může popínat. Rostlina má ráda slunečné stanoviště, chráněné před větrem. Půda by měla být dobře propustná a neustále vlhká.