Výtvarno: Kresba / Jednobarevné kreslící materiály
Hodně lidí si představuje kresbu jako práci s jednobarevnými nástroji tužkou, perem a tuší nebo uhlem. Mnoho kreseb v minulosti bylo opravdu provedeno pouze jednobarevně nebo snad dvěma barvami jednoduše proto, že barevné kreslicí materiály s výjimkou pastelů nemohly být používány, neboť se objevily na výtvarné scéně teprve nedávno. Dnes jich existuje mnoho druhů a budeme o nich mluvit později. Nejdříve se podíváme na ty jednobarevné, protože většina lidí začíná kreslit právě jednobarevnými materiály. Na ty ostatní se podíváme v jednom z budoucích článků.
Tužky
Tužka je základním kreslicím nástrojem, protože je velmi citlivá, ale také všestranná. Jen málo výtvarníků se obejde bez tužky. I když se náplni někdy říká nesprávně „,tuha“, je tužka vyrobena ve skutečnosti z grafitu, druhu uhlíku, a začala se továrně vyrábět v 18. století poté, co byla objevena ložiska v severní Anglii. Tužky se vyrábějí v různých stupních tvrdosti, od 8B, která je velmi měkká, až po 4H, která je pro běžnou kresbu už příliš tvrdá. Stupeň HB, 2B a 4B pro běžnou kresbu začátečníka úplně postačí.
Tužky Conté
Tyto tužky jsou tvarovány do hranolků, jsou podobné tvrdým pastelům. Vyrábějí se v černé a bílé barvě, ale i v barvách ,,země“, v odstínech hnědé a červeno- hnědé. Dají se použít pro vytvoření mnohem intenzivnějších linií než tužka, jsou výborné pro ráznou a rozhodnou kresbu linií i pro pokrývání ploch sytým odstínem, jejich hrot se dá seříznout do špičky nebo je můžeme zlomit na menší kousky a kreslit jejich boční plochou. Jejich jedinou nevýhodou je to, že se nedají snadno vymazat.
Uhel
Uhel je jedním z nejpopulárnějších jednobarevných kreslířských prostředků. Protože je možno jím vytvořit intenzivní a energickou kresbu, doporučují ho často učitelé kresby začátečníkům. Uhel se vyrábí pálením dřevěných větviček, například vrby, a prodává se v různých průměrech. Snadno se roztírá, korekce lze provést jednoduše setřením. Není ale tolik vhodný pro skicování na malých formátech jako například tužka. Lisovaný uhel se prodává buď ve formě válečků, nebo zasazený do dřeva jako tužka. Kreslí mnohem intenzivněji a sytěji než uhel přírodní, ale hůř se maže z podkladu.
Pera, tuše a štětce
Existuje mnoho různých druhů per, a to včetně moderních plstěných fixů i tradičních nástrojů, jako jsou brka a rákosová pera. Nejvhodnější je možná začít koupí nějaké levné dřevěné nebo plastové násadky a sadou různých vyměnitelných špiček, kterými můžeme procvičovat naše dovednosti perokresby. Takové pero může zůstat naším oblíbeným nástrojem, stejně jako je tomu u řady profesionálních výtvarníků. V obchodech se prodává řada různých tuší, ale ty všechny můžeme rozdělit do dvou základních typů: ředitelné a neředitelné vodou. Ty neředitelné mají jako základní složku šelak nebo akrylové pojidlo. Do vodou ředitelné tuše můžeme přidávat vodu, a tak ji upravovat při lavírování. Můžeme tak vytvořit celou škálu šedých odstínů a černých tónů. Neředitelné tuše nemůžeme použít v plnicích perech, protože je po zaschnutí ucpou. Fixy a značkovače používají také náplně ředitelné a neředitelné vodou. V prodejnách s výtvarnými potřebami si lze vybrat i takové, které nejsou značkové. Štětce nejsou zcela nezbytné, ale jsou to nástroje, kterými je možno nakreslit velmi citlivé a expresivní linie.
Papíry
Pro kresbu se běžně používá blok s hladkým a bílým papírem. Pro lavírovanou kresbu je dobré se přesvědčit, zda je papír, který kupujete, opravdu dobré kvality. Mnozí výtvarníci dávají při kresbě uhlem přednost papíru s hrubším povrchem. Takový papír je možno použít i při kresbě tužkou Conté. Chcete-li dosáhnout syté černě nebo hnědého odstínu, kupte si papír s hodně drsným povrchem.
Další pomůcky
K podložení papíru potřebujeme pevnou desku z libovolného tuhého materiálu. Dále budete potřebovat gumu, ostrý nůž a lahvičku s fixativem (nebo fixativ ve spreji) k zafixování uhlové kresby.