Článek: Zahrada v říjnu
Už je to tady. Podzim se začíná pomalu vybarvovat. Do zimy nezbývá mnoho času. Zahrada teď měla chvilku klid, ale říjen je čas, kdy bychom měli už pomalu zahradu připravovat na zimu. A já vám v tomhle článku zkusím sepsat pár tipů, jak zahradu připravuji já. A protože nikdo nevíme, jaká ta letošní zima bude. Právě proto nezbývá, než udělat vše, co je v našich silách, ale by se zahrada na jaře zase probudila do celé své krásy.
1. Sklízení zbytku všech plodin.
Protože nám naše zeměpisné podmínky nedovolují nechat kořenovou zeleninu v záhonu, tak je třeba všechny zbytky sklidit. Já mám na záhoně zbytek mrkve a petržele, kterou během října musím zlikvidovat. Také postupně dosklízím hrášek, dýně, cukety, zelí a poslední zbytky salátu. Jediné, co na záhonu nechám, je špenát, který jsem koncem léta vysel a také ponechám růžičkovou kapustu. Obě tyto plodiny se sklízejí během zimy a snesou mrazy. Pokud máte na zahradě i ovoce, tak nezapomeňte ani na to. Očesejte je a špatné a spadané ovoce vyházejte na kompost.
2. Příprava záhonů
Když už máte vše ze záhonů sklizeno, je dobré si je připravit na další rok. Já záhony po poslední sklizni zasypu dusíkatým vápnem a zrejpám je. Zrejpáno nechávám až do jara, nebo pokud nemrzne, tak zhruba tři týdny po desinfekci záhonů vápnem je naposledy prohnojím a uhrabu. Tak mám záhony krásně připravené na další rok. Pokud víte, že další rok budete potřebovat více záhonů pro své pěstování, je také dobré si je připravit na podzim, aby zem pořádně prošla mrazem. Nový záhon můžete také zasypat vápnem a prohnojit ho.
3. Sázení cibulovin a vyndávání cibulovin
Podzim je obdobím sadby cibulovin. Modřence počkají až do listopadu, ale všechny ostatní cibuloviny je potřeba zasadit už teď. Na jaře vás potěší jako první bohatým barevným kvetením na ještě holých záhonech.
Podzim je ale také obdobím, kdy nejen cibuloviny ze záhonů vyndáváme. Nezapomeneme, že takové jiřiny, gladioly, acidantery a další nám zimu v záhonu nepřežijí.
4. Zazimujte rostliny
Zazimování rostlin, které nesnášejí nižší teploty, je samozřejmostí. Pokud tomu ještě doteď teploty přály a vy stále letníte některé rostliny, tak je třeba je zazimovat. Já domu postupně z terasy a zahrady schovávám vše, o co nechci přijít. Nezapomeňte tedy na durmany, muškáty a další.
Říjen je také poslední možnost, kdy můžete vysadit jahody na další rok, i když z vlastní zkušenosti to doporučuji dělat už v srpnu a září nejdéle.
Ke konci října a začátkem listopadu je už dobré taky zazimovat záhony s trvalkami. Hlavně věnujte pozornost těm, které jste vysadily letos. Přikrytí záhonů chvojím je osvědčeným způsobem, jak chránit rostliny před mrazy. Listím, chvojím i přihrnutím zeminy je vhodné ochránit růže. Pokud pěstujete citlivější odrůdy, pak zvažte ochranu růžových keřů pomocí bílé netkané textilie. Rostliny jako juky, okrasné traviny, lilie nebo chryzantémy je také potřeba ochránit.
5. Ostříhejte živý plot
Pomocí nůžek na živý plot přistřihněte živý plot. Ideálně se do této práce pusťte koncem října. Před zimou ho také pořádně zalijte a kořeny stromů přikryjte kůrou. Zabráníte tím růstu plevelu a ochráníte půdu před mrazem.
6. Ukliďte zahradu
O úklidu špatného ovoce pod stromy jsem se už zmínil. Platí to ale o všem na zahradě, co je třeba zlikvidovat. Například takové listí. Listí shrabujte pravidelně, trávník vám na jaře poděkuje. Proč? Pod neodklizeným listím by se mohla vytvořit plíseň, která trávník může zničit.