Článek: Škůdci hrnkových rostlin
V posledním článku, který jsem věnoval pokojovkám, jsem psal o chorobách, které mohou postihnout naše rostliny. Dnešní článek věnuji naopak škůdcům, které se u našich pokojovek často vyskytují a není to nich neobvyklého. Často si je přineseme už z obchodu s novou rostlinou, nebo se substrátem. Proti škůdcům můžeme bojovat ekologickými prostředky, které vyžadují trpělivost. A to opravdu velikou. Jako poslední řešení ovšem můžeme zvolit insekticidy.
Největším nepřítelem našich pokojovek jsou třásněnky, vlnatky, mšice, svilušky, stítenky a puklice, které vysávají šťávu z listů. Nebezpečné jsou i larvy smutnic.žijí v substrátu, požírají kořínky a ničí tak rostliny. Že máme napadené rostliny smutnicemi poznáme tak, že z květníku vylétávají mušky, které už nejsou pro rostlinu škodlivé.
Smutnice
Žijí v substrátu, požírají kořínky a ničí tak rostliny. Že máme napadené rostliny smutnicemi poznáme tak, že z květníku vylétávají mušky, které už nejsou pro rostlinu škodlivé. Smutnice si většinou přineseme právě v pytli se substrátem. Je tedy dobré substrát před použitím vypékat v troubě.
Třásněnky
Na postižených listech se objevují žlutavé skvrny a zespodu listů můžeme vidět žluté tečky.. Třásněnky nejčastěji napadají palmy, krotony a anturium.
Vlnatky
Hmyz je pokrytý bílými, nebo béžovými výměšky, které připomínají chomáčky vlny. Napadají fikusy, kaktusy a citrusy. Dříve než sáhneme po chemii, můžeme se vlnatky pokusit odstranit vatovou tyčinkou namočenou do saponátu na nádobí, nebo do lihu.
Mšice
Tento drobný zelený, nebo černý hmyz vysává šťávu z listů a při jeho přemnožení je těžké proti němu bojovat bez použití chemie. Pokud na ně přijdeme v ranném stádiu pomáhá rostliny stříkat mýdlovou vodou alespoň dvakrát denně.
Svilušky
Projevem rostliny napadené sviluškami, je žloutnutí a opadávání listů, na kterých najdeme drobné oranžové pavoučky. Svilušky se vyskytují na fikusech, filodendronech, palmách i citrusech. Při napadení sviluškami je třeba sáhnout po postřiku.
Štítenky a puklice
Živý se na výhoncích a listech, ukryté pod hnědými štítky. Napadají juky, fikusy, draceny a palmy. Můžeme se je pokusyt odstranit stejně jako vlnatky, vatovou tyčinkou namočenou do saponátu na nádobí, nebo do lihu. Boj proti nim ovšem není tak jednoduchý. Pokud totiž sáhneme po chemii, musíme postřik aplikovat, když larvy vylézají z pod štítů.
V dnešním článku o škůdcích je to vše. Nezapomeň kouknout i na další články v rubrice Pokojovky. Nebo na instagram @pokojovka.