Článek: Mohou být pokojovky škodlivé pro lidi a zvířata?
Já sám jsem jak milovníkem a vášnivým pěstitelem pokojových rostlin, tak jsem zároveň chovatelem kocoura. Mnohdy mě napadla otázka, zda nemůže být nějaká rostlina pro mého kocoura nebezpečná. Pravdou je, že nebezpečný je občas kocour pro rostliny, protože si jich jinak nevšímá a neožírá je. Pokud ale máte nenechavé zvířátko, které rád pokojovky konzumuje, tak si přečtete článek.
Některé pokojové rostliny, především populární oleandry, difenbachie, poinzécie a lilky, obsahují toxické látky. Neznamená to však, že bychom tyto květiny nemohli pěstovat ve svých bytech. Abychom se jimi otrávili, museli bychom je nejprve sníst, a tyto rostliny nejsou zrovna chutné. Jedovaté vlastnosti rostlin ovšem nesmíme i tak brát na lehkou váhu zejména v těch domácnostech, kde žijí děti, nebo domácí zvířata. Týká se to i rostlin, jejichž pouhý dotek může vyvolat alergickou reakci, nebo které mají ostré trny. Je tedy dobré se o každé pěstované rostlině v domácnosti informovat a případně je umístíme na místo, kam na ně děti, či zvířata nedosáhnou.
V žádném případě není třeba brát v potaz vážné pověry o negativním ionizujícím vlivu rostlin, jako jsou kaktusy, nebo ibišek, či se vzdát pěstování oblíbených rostlin v ložnici. Tato tvrzení nenašla vědecká potvrzení. Je pravda, že přes den rostliny odebírají oxid uhličitý a uvolňují kyslík a naopak v noci, když ustane proces fotosyntézy a rostliny podobně jako lidé odpočívají, vydechují oxid uhličitý. Jsou to však tak nepatrná množství, že pro nás i ve větším množsví nepředstavují žádné nebezpečí.