Článek: Choroby hrnkových rostlin
Není neobvyklé, když jsou v našich domácnostech naše pokojovky nemocné. Příčinou mohou být viry, bakterie i houby. Mnohdy je ale vinen však pěstitel. Projevy jako vadnutí, hniloba, skvrny na listech, nebo změna jejich barvy jsou obvykle důsledkem příliš vysoké, nebo nízké teploty, nedostatku světla, suchého vzduchu, nebo nedostatku vody. Vzácněji se na rostlinách vyskytují houbové, nebo bakteriální choroby.
V domácích podmínkách se špatně aplikují ekologické i chemické preparáty a proto je nedoporučuji používat. Pokud po nich ale přece jen sáhnete doporučuji chemické preparáty s nízkou toxicitou třídy IV, nebo V.
Plíseň šedá
Způsobuje hnědé skvrny na listech, výhonech, nebo květech. Později pro ni jsou charakteristické výtrusy. Rozvoj šedé plísně podporuje vysoká vlhkost vzduchu, zejména při nízké teplotě. Nejčastěji napadá begonie, tořivky a netýkavky.
Pravé padlí
Jeho projevem je bílá moučnatá vrstva na listech. Po určité době listy žloutnou a rostlina postupně hyne. Padlí se objevuje nejčastěji na begoniích, růžích a surfiniích. Na padlí požíváne preparáty, kterými se rostlina pravidelně stříká.
Skvrnitost listů
Jestliže se na listech objeví šedavé, nebo šedé skvrny s tmavším okrajem a postupně se zvětšují, znamená to, že rostliny byly napadeny některou z mnoha houbových chorob. Takové skvrny se nejčastěji vyskytují na difenbachyích, potosu, filodendronech, fuchsiích a netýkavkách. V takovém případě je dobré použít přípravky, jako je třeba Biosept, Bravo, nebo Folicur.
Pythiová hniloba
Napadá všechny ozdobné rostliny, zejména při nadměrné zálivce. Rostliny napadené touto hnolobou vadnou, přestávají růst a hnijou jim kořeny. Používáme přípravky Biosept, Bravo, nebo Previcur.
To je z dnešního článku vše. V dalším článku se naopak podíváme na škůdce, které mohou napadnout pokojovky. Nezapomeň kouknout i na další články v rubrice Pokojovky. Nebo na instagram @pokojovka.