Článek: Moje pokojovky / 9
Už je to zase delší dobu, kdy jsem vám sepsal článek o pokojovkách, které mám doma a jak je pěstovat. Protože u mě byla moje ségra a ta napočítala, že mám doma už devadesát kytek, tak mi došlo, že mi jich spousta přibylo a vůbec nic jsem o nich nenapsal. Samozřejmě můžete sledovat Instagram @pokojovka, který věnuji pouze pokojovým rostlinám a kde jsem aktivní a rostliny i s návody na pěstování přidávám na profil. Také se můžete podívat tady na blogu do rubriky pokojovky, kde najdete veškeré články věnované pokojovkám. V tomto článku vám vždy představuji čtyři pokojové rostliny a dnes tomu nebude jinak.
PEPŘINEC
Pochází z tropických lesů Jižní Ameriky. Můžeme se setkat s velkým množstvím druhů i forem.
Je nejmohutnější ze všech pokojových fíkusů. Jeho krásné listy dosahují délky 30 centimetrů a šířky až 25 centimetrů, které tvarem připomínají lyru, nebo housle. I v místnostech dosahuje velkých rozměrů, proto se doporučuje spíš do velkých pokojů a hal. Má větší nároky než fíkus gumovník a roste o něco pomaleji.
Jak se o fikus lyrata starat?
Má rád světlá stanoviště, ale snese i polostín. Má rád pokojovou teplotu kolem 19 stupňů a vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu., proto ho často rosíme. V zimě udržujeme substrát stále vlhký, v létě zaléváme o něco více. Lyratu množíme pomocí řízků, které musejí mít alespoň 4 až 5 listů. Řízek pak dobře zakoření ve vodě.
PRYŠEC BĚLOŽILNÝ
Nenáročný pokojový druh, který se rychle rozrůstá. Při poranění silně mléčí. Čtyřhranný stonek tuhý, v našich podmínkách vysoký přes 2 m, na hranách brvitý, s výraznými jizvami po odpadlých listech. Nezapomeňte na to, že je rostlina jedovatá, takže ji dáme z dosahu dětí a zvířat. A také je to trochu taková kytka kukačka. Po odkvětu ráda sřílí semínka a pokud ji umístíme do blízkosti jiných pokojovek, tak vám poroste všude v okolních květnících.
Jak se o pryšec starat?
Rostlina má ráda osvětlené stanoviště, kdy si jako u většiny pokojovek dejte pozor na slunce, které by jí mohlo uškodit. Zálivku volíme mírnou, protože se rostlina řadí mezi sukulenty, takže ji zaléváme po proschnutí substrátu. Jak jsem již psal, tak rostlina ráda střílí semínka, díky kterým se velmi dobře a rychle množí.