Herbář: Třezalka
Chcete vidět kouzlo? Rozetřete si jasně žluté květy třezalky v ruce a s údivem sledujte, jak se Vám prsty zbarví do červena. Není žádnou tajností, že jsem trpěl silnými depresemi a stále mě občas deprese překvapí. O depresích jsem se vám rozepsal už v několika článcích, postech na instagramu, dokonce jsem vám natočil podcast. Něco vám ale řeknu, nikdy jsem nesáhl po prášcích na deprese. Vždy jsem se snažil promlouvat sám se sebou a vždy jsem se snažil jít přírodní cestou. Velkým pomocníkem při depresích může být třeba taková třezalka. POZOR! Nikdy třezalku nekombinujte s léky. Je opravdu silná a tak sáhněte po jednom, nebo druhém. A druhá pozor, v angličtině se jí říká “svatojánská bylina”, protože pravidelně vykvétá v období kolem 24.6., tedy na Jana, takže je to vlastně Honzíkova bylinka.
-
má významné účinky na zvládání depresí a potlačuje pocit úzkosti,
-
reguluje výkyvy nálad,
-
tlumí abstinenční příznaky,
-
doporučuje se osobám trpícím neuralgickými bolestmi,
-
brání organismus před virovými nákazami,
-
srovnává hladinu hormonů,
-
zlepšuje funkci jater,
-
urychluje hojení ran,
-
snižuje škodlivé účinky slunečního záření na naši kůži.
S třezalkou se pojí i spirituální minulost. Už v antickém Řecku se usušená věšela na sochy a oltáře pro zahnání zlých sil. Osadníci v Americe ji ze stejného důvodu zaplétali do věnců na dveře a věřili, že vložením pod jazyk dokáže z čarodějnic vymámit přiznání. My na ni v dnešní době nejčastěji narazíme ve formě tinktury či ve směsi pro přípravu bylinných nálevů.
Pokud máte psychické obtíže či psychiatrickou diagnózu, vždy se poraďte před počátkem užívání třezalky s ošetřujícím odborným lékařem.
Třezalkový čaj
Na jeden hrnek dáme dvě vrchovaté lžičky sušené třezalky, spaříme vroucí vodou, necháme vyluhovat 2 – 3 minuty a poté scedíme. Třezalkový čaj proti depresím popíjíme postupně během celého dne (3 – 4 hrnky).
Nuže, doufám, že jsem vám dnešním Herbářem předal zase nějaké to moudro, které se vám bude hodit.