Herbář: Violka vonná

Zjara rozkvétá na okrajích lesů i v zahradách. Fialka, přesněji violka vonná. Pomáhá hojit nejrůznější záněty sliznic i podrážděnou pokožku a ekzémy. Nálev z květů fialky i listů pomáhá při nachlazení a usnadňuje odkašlávání. Nádherná vůně fialkových kvítků je nepostradatelná v parfumérii, má také mírný uklidňující účinek.  Pokud se rozhodnete fialku sbírat, tak máte nejvyšší čas. Já si všiml Fialek už před týdnem a letošní ochlazení, které začátkem dubna přišlo, přispělo k tomu, že né všechny rozkvetly.

V době květu, sbíráme celou kvetoucí nať. Listy violky vyrůstají přímo z oddenku, nemá tedy pravou lodyhu. V září a v říjnu je pak možné z pěstovaných violek sbírat oddenek, kterým se rostlina často vegetativně množí. Oddenek a v trošku menší koncentraci i celá nať obsahují mnoho saponinů usnadňujících odkašlávání, dále hojivý sliz, flavonové glykosidy, voskové látky, alkaloid violin, vonnou silici a dokonce i sloučeninu kyseliny salicylové, což je účinná látka acylpyrinu – právě díky ní má tato bylinka protirevmatický účinek.  Nálev připravený z čajové lžičky sekané nati či oddenku na šálek vody užíváme dvakrát denně. Při angíně či aftech můžeme ještě silnějším nálevem kloktat.

Jedlé, voňavé květy, můžeme využít i čerstvé – jako velmi originální ozobu ovocných salátů, pohárů, koktejlů, nebo je proslazovat, kandovat. V 19. století, kdy byly fialky velmi oblíbené, připravovaly se z nich sirupy, přidávaly se do želé, likérů, dezertů. Fialkové víno popíjeli gurmáni již ve starém Řecku a Římě.

  • usnadňuje odkašlávání
  • má protirevmatický účinek
  • Dobrá proti angíně
  • Proti aftům a exemům
  • Má močopudné účinky.
  • Pomáhá při léčbě hemoroidů.
  • Působí proti vypadávání vlasů.

Odvar:

Odvar z violky je velmi chutný, jsou na něj potřeba pouze květy violky a voda. Vezmeme polévkovou lžíci květů violky a necháme vylouhovat v šálku vroucí vody okolo 10 minut.

 

Dochucovadlo:

Na dochucovadlo do salátové zálivky potřebujeme jako ingredience jen květy violky a vinný ocet. Květy fialky smícháme společně s vinným octem a necháme odležet. Po dvou, třech týdnech můžeme dochucovadlo používat.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *